Altı sol parti İstanbul'da güç birliği yapacak

DEHAP, EMEP, ÖDP, Özgür Toplum Partisi, SDP ve SHP, İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı için 'ortak aday' çıkarma kararı aldı.

Sol ve sosyal demokrat altı parti, mahalli idareler genel seçimlerinde İstanbul'da güç birliği yaparak büyükşehir belediye başkanlığı için 'ortak aday' çıkaracağını açıkladı.
İstanbul Tabip Odası'nda düzenlenen basın toplantısına, DEHAP İl Başkanı'nı temsilen Medeni Kırıcı, EMEP İl Başkanı Memet Kılıçaslan, ÖDP İl Başkanı Sinan Tutal, Özgür Toplum Partisi İl Başkanı Kemal Seven, SDP İl Başkanı Rıdvan Turan ve SHP İl Başkanı Eyüp Altaylı katıldı. Rıdvan Turan tarafından okunan ortak basın açıklamasında, 'bu partilerin, emekten, demokrasiden, halkçı ve katılımcı bir belediyecilik anlayışından yana tüm güçlerin birlikte davranmasını savundukları' belirtildi.
'3 Kasım seçimleriyle iktidar olan AKP'nin söylediklerinin tam tersini yaptığı, CHP'nin ise göstermelik bir muhalefet bile yürütmediği' öne sürülen açıklamada, "Yerel¶
yönetimler de, halka hizmet veren kamu kurumları niteliğinden çıkıp hizmet ticareti yapan işletmeler haline gelmiştir" denildi. Açıklamada, şu görüşler dile getirildi:
"Ülkenin gidişinin değişmesinde, demokratik bir Türkiye'nin yaratılmasında yerel yönetimleri önemli bir mevzi gören partilerimiz, İstanbul ilinde sürdürdükleri güç birliği görüşmelerini sonuçlandırmış bulunmaktadır. Bu güç birliği, sayılan partilerin birlikte davranmasının ötesinde bir hedef gözetmektedir. Söz konusu olan işçi ve kamu emekçileri sendikalarının, meslek odalarının, kitle örgütlerinin, muhtarların, aydınların, sanatçıların, bilim insanlarının, üzerinde birleşilen ilkelerde kendisini bulan tüm kesimlerin birliğine dayalı bir güç birliğidir."
Daha sonra konuşan altı partinin temsilcileri, güçbirliğinin sadece ille sınırlı olmadığını, 22 ilçede de çalışmaların yürütüldüğünü anlatarak, sivil toplum kuruluşları ve sendikaların belirleyeceği bir ismin, bu partilerin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olacağını kaydetti.