'Amblem inadı' yasayı değiştirdi

Başkentin simgesi olan Hitit amblemini değiştirmek için yıllardır mücadele veren Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, konuyu belediye yasa tasarısına sokmayı başardı.

ANKARA - Başkentin simgesi olan Hitit amblemini değiştirmek için yıllardır mücadele veren Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, konuyu belediye yasa tasarısına sokmayı başardı. Belediye yasası tasarısının TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmeleri sırasında AKP'lilerin önergesiyle, 'meydan, cadde, sokak ve parklara ad verme' görev ve yetkisini düzenleyen maddede değişiklik yapıldı.
Yeni düzenlemele, belediye meclislerine belediyeye ait tesislere ad ve beldenin amblem ve flamasına karar verebilme yetkisi tanındı. Gökçek, 1999'da Ankara ile özdeşleşen Hitit kursu yerine minarelerin yer aldığı amblemi Ankara'nın sembolü olarak seçmiş, ancak Ankara Valiliği karara itiraz edince bunu gerçekleştirememişti. Yeni düzenlemeyle Meclis kararlarını onaylama yetkisi kaldırılan valilerin 10 gün içerisinde Danıştay'a itiraz etme hakkı olacak.