Anadol: Kurultay tüzüksel bir hak

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, olağanüstü kurultayı toplantıya çağırmak için imza toplamanın tüzüksel bir hak olduğunu söyledi.

ANKARA - CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, olağanüstü kurultayı toplantıya çağırmak için imza toplamanın tüzüksel bir hak olduğunu söyledi. Dün, Meclis'te düzenlediği sohbet toplantısında muhaliflerle ilgili bir soruyu yanıtlayan Anadol, tüzükten doğan bir hakkı kullandıkları için muhalif milletvekillerine bir şey denilemeyeceğini ifade etti.
Anadol, "Tüzük, olağanüstü kurultay için 15 gün içinde imza toplayarak genel sekreterliğe verilmesini hükme bağlıyor. Tüzüksel haklarını kullansınlar, ancak bunu zamana yayarak CHP'yi ülke gündeminden koparmasınlar. En kısa sürede bu haklarını kullansınlar, CHP'yi kurultaya kilitlemesinler" dedi.
Anadol, bir başka soru üzerine de, komisyonda 140 dokunul-mazlık dosyası hakkında alınan 'dönem sonuna bırakma' kararına Genel Kurul'da itiraz edeceklerini söyledi. Dosyaların en kısa sürede Genel Kurul gündemine alınmasını isteyen Anadol, "Haklı, haksız ayrımı yapmıyoruz.
İtirazlarımızı, suçsuz olanların töhmet altından kurtarılması için de yapacağız" diye konuştu.