'Anadolu'daki kız örtünmek istemiyor'

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan Anadolu'da kızların okuyamamasının türban nedeniyle değil ekonomik nedenlerden dolayı olduğunu belirterek, "Burs verdiğimiz çocuklara zaman zaman baskılar yapılıyor.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan Anadolu'da kızların okuyamamasının türban nedeniyle değil ekonomik nedenlerden dolayı olduğunu belirterek, "Burs verdiğimiz çocuklara zaman zaman baskılar yapılıyor. Bize de haber vererek, bu baskıdan dolayı evden okula giderken başlarına örtü alıp, okulda açıyorlar. Anadolu'da hiçbir kız çocuğu örtünmek iddiasında değil" diye konuşuyor.
ÇYDD, yıllardır Anadolu'daki pek çok kızın okumasına önayak oldu. Eğitim şartlarının iyileştirilmesi için çalışmalar yaptı ve binlerce kız öğrenciye verdiği burslarla onların hayatını değiştirdi. ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan ile kızların eğitim engelini ve türban sorununu konuştuk.
Mahalle baskısıyla okula giderken örtünüyorlar: Anadolu'da okuyan çok sayıda kızımız var. Bu kızların babaları da kızları okuduğu için çok mutlular. Kızlar, 14'ünde para karşılığı evlendiriliyor. Bu mekanizmayı biraz burs desteğiyle çözebiliyorsunuz. Bir kız okumayı kabul ettiğinde, birçok kız katılıyor ve onların babaları bize başvuruyor. Bunun tamamen ekonomik olduğunu görüyoruz. Fakat bir yandan da ailer tarafından bize anlatılanlar şöyle: 'Bize hoca efendinin adamları geliyor. Kızını niye okutuyorsun, gâvur edecekler.' Bu çocuklara zaman zaman bu baskılar yapılıyor. Birçoğu bize de haber vererek, bu baskıdan dolayı okuldan eve giderken başlarına örtü alıp, okulda açıyorlar. Bize de 'Bu şartlarda okumamızın tek çözümü bu diyorlar'. Hiçbirisi, bir tek kız bile 'Ben inancım için örttüm. Ben okumak istemiyorum ya da örtüyle okumak istiyorum' demiyor. Anadolu'da hiçbir kız çocuğu örtünmek iddiasında değil. Hiçbir kız çocuğu örtünmek istemez. O kız çocukları erkek çocuklarla eşitlenmek istiyorlar. Spor yapıyorlar, futbol oynuyorlar.
Türban Anadolu'nun problemi değil: Köydeki 17 kişinin bir arada yaşadığı evden çıkıp, bir yatakhanesi bulunan YİBO'ya giden, kız yurdu olduğunda da liseye gidebilen bu çocukların başarıları inanılmaz. Kafalarını örtmek gibi yaklaşımları yok. Ne zaman oluyor? 'Bir yeteneğin yok gel, örtünürsen şöyle olur' diyorlar. Bu Anadolu'nun problemi değil aslında bu büyük kentlerin üniversitelerinde planlanmış bir anti laik projenin parçası. Bu projeyi bizim kızlarımız üzerinden uygulamaya koydular. Ben bunu ne demokrasi, ne özgürlük ne okuma hakkı diye düşünmüyorum.
Türbana girmeleri için uğraşılıyor: Üniversiteye kazanan kızlarımız geçen gün İstanbul'a geldi. 'Kızlar türbana girmek isteyen var mı?' diyorum. 'Asla' diyorlar. İçlerinde öyle bir hırs var ki, kararları kendileri vermeleri gerektiğini fark ediyorlar. Batman'da okula gitmemiş kızlar kurs aldı. Kısa zamanda 'Biz 18 yaşına gelmeden asla evlenmeyiz, eşimizi bir seçeceğiz' diyorlardı. Kızlar kısa zamanda tamamen modernleşiyor. Okuyan kızlar, sonradan, çıkarları yoksa, beklentileri yoksa türbana girmiyorlar. Biz üniversitedeki kızlarımızı hep kontrol ederiz, türbana girdiler mi diye? Bir veya iki tane çıkar.