Anahtar liste delindi

Anahtar liste delindi
Anahtar liste delindi

Kurultayda en yüksek oyu Adnan Keskin aldı. Fotoğraf: RIZA ÖZEL/AA

Kurultayda Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesi delindi. Anahtar listede olmayan Cihaner ve Sağlar PM'ye seçildi.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - CHP , 34. Olağan Kurultayı’nda partiyi “Demokrasi ve Değişim” sloganına uygun olarak yenileyecek ve yerel seçimlere de götürecek yönetimi belirledi. Kurultayda yapılan oylamada süprizler yaşandı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ’nun listesinde yer almayan Fikri Sağlar ve İlhan Cihaner gibi isimler listeyi delerek süpriz çıkış yaparken, en çok oyu Adnan Keskin, Haluk Koç, Umut Oran ve Şafak Pavey aldı.
CHP’nin iki gün süren kurultayında 434 kişi PM, 128 kişi Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyelikleri için yarıştı. Kurultayda listeler savaşı yaşandı. Önce Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesi, il başkanlarının bu listeden yola çıkarak hazırladığı daraltılmış anahtar liste kurultay salonunda delegelere dağıtıldı. Ardından muhaliflerin üç ayrı listesi ortada dolaştı. Oylamada ilginç bir gelişme yaşandı. Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, İstanbul eski milletvekili Çetin Soysal, Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, Fikri Sağlar, PM üyesi Ercan Karakaş ile Önder Sav’a yakınlığı ile bilenen isimlerin çıkardığı ‘mavi liste’de yer alan Ankara eski milletvekili Tekin Bingöl parti yönetiminin hazırladığı listeyi deldi. Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde bulunmayan Cihaner 702, Sağlar ise 699 oy alarak PM’ye girdi. Muhalefetin ‘mavi listesi’nde yer alan Mehmet Faraç ise 287 oyla ancak PM yedek listesinde yer alabildi. 

Adnan Keskin birinci
Yapılan ilk oylamada ulusalcı kanadın simge ismi Haluk Koç, sandıktan birinci çıktı. Ancak daha sonra Keskin’in itirazı sonucu PM’ye ait seçimlerine ait tutanakta itiraz üzerine düzeltme yapıldı. Keskin, 9 No’lu sandıktaki oyunun tutanaklara yanlış yansıdığını belirterek, Çankaya 4. İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na itirazda bulundu. Seçim Kurulu Başkanlığı, bu sandıkta Keskin’in 41 oy aldığını, birleştirme tutanağına ise hata yapılıp 4 oy olarak geçtiğini tespit etti. İtirazın ardından Keskin’in kurultay sonunda 876 olarak açıklanan toplam oyu 826 olarak düzeltildi. Böylece Keskin en çok oy alan aday oldu. Haluk Koç ikinci sıraya düştü. İstanbul Milletvekili Umut Oran üçüncü sıraya yükseldi, İstanbul Milletvekili Şafak Pavey ise ikinci sıradan dördüncü sıraya geriledi. Bilim, Kültür ve Yönetim Platformu’ndan (BKYP) aday gösterilen PM eski üyesi ve Deniz Baykal’a yakınlığı ile bilenen İstanbul Milletvekili Nur Serter yeterli oy alamayarak liste dışı kalırkan, yine Baykal’a yakınlığı ile bilenen Antalya Milletvekili Osman Kaptan aday olmadı. Bu durum CHP kulislerinde “PM’de Baykal izi silindi” şeklinde yorumlandı. Yine Fethullah Gülen’in okullarına yaptırdığı ziyaretle adını duyuran Muhammet Çakmak ise Kılıçdaroğlu’nun listesinde yer almasına rağmen ismi çizilen adaylardan oldu. Genel geçimlerde, adı adaylar arasında geçmesine rağmen listede yer bulamayan ve tabandan gelen baskı üzerine son anda listeye eklenerek TBMM’ye taşınan CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner de anahtar listelerde yer almamasına rağmen PM’ye girmeyi başardı. Cihaner, Radikal’e yaptığı değerlendirmede, “PM herkese açık bir pozisyon. Her partili aday olabiliyor. ‘Genel Başkan arayarak vazgeç dedi’ gibi spekülasyonlar da oldu ama gerçek değil” dedi.