Anamuhalefet hazır

CHP, TCK tasarısını görüşmek üzere Meclis'in 28 Eylül saat 15.00'te toplanması için TBMM Başkanlığı'na başvurdu. CHP lideri Deniz Baykal, "Başbakan kişisel duyguları ve inadı bırakmalı. Çağrımıza olumlu yanıt gelirse, AKP ile her türlü işbirliğini değerlendiririz" dedi.

ANKARA - CHP, TCK tasarısını görüşmek üzere Meclis'in 28 Eylül saat 15.00'te toplanması için TBMM Başkanlığı'na başvurdu. CHP lideri Deniz Baykal, "Başbakan kişisel duyguları ve inadı bırakmalı. Çağrımıza olumlu yanıt gelirse, AKP ile her türlü işbirliğini değerlendiririz" dedi.
Beş milletvekili ile dün TBMM Başkanı Bülent Arınç'a, TCK tasarısının kalan son iki maddesi ve tümünün görüşülerek oylanmasını içeren 123 milletvekilinin imzasını taşıyan dilekçeyi sunan CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Arınç'tan TCK'nın yasalaşması için katkı istediklerini söyledi. Dilekçeyi siyasi amaçlarla değil, Türkiye'nin yüksek menfaatleri için verdiklerini belirten Anadol, Bülent Arınç'ın '1 Ekim'den sonra Meclis'in toplanmasının güç olacağını' ifade ettiğini aktardı.
"Tasarının kabulü için 30 Eyül'e kadar süre var. Bu davet, AKP'yi verilmiş açık bir çek. AKP bundan yararlanmalı" diyen Anadol, AKP'nin 28 Eylül'de Kızılcahamam kampında olacağı hatırlatılınca şu yanıtı verdi: "AKP ile tarihiçin inatlaşmaya girmiş değiliz. Herhalde ülkenin yüksek çıkarları, havuzda yüzmekten önemlidir. Ayrıca Kızılcahamam Ankara'ya 80 kilometre."
'40 yıllık emeği tehlikeye atma'
CHPlideri Baykal da dün parti yöneticileri ile düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin ekonomik siyasal ve uluslararası politika açısından bir kırılma noktasına geldiğini vurgulayarak şunları söyledi:
"Bunun bir çok nedeni olabilir. Ancak TCK tasarısının TBMM'den çıkarılamamış olması, en önemli etkenlerden. Bu tabloyu birtakım çevreler bahane olarak kullanabilir. Bundan önceki birçok hükümetin ve parlamentonun bin bir emekle oluşturduğu atmosfer dağıtılıyor. Uluslararası ilişkilerin yanı sıra ekonomimiz de ciddi biçimde etkileniyor. Faizlerin üç puan artması, 200 trilyonluk kaynak kaybına yol açabilecek. Türkiye'ye yönelik uluslararası muhalefet çığa dönüşüyor. 40 yıllık Türkiye'nin emeğini bir kez daha tehlikeye atmak kabul edilemez. Siyasette zaman önemli.
Tasarının yasalaşması, ekonomiyi de olumlu etkiler. Hükümeti, özellikle sayın Başbakan'ı sağduyuya, akla ve mantığa sahip çıkmaya çağırıyorum. Başbakan kişisel duygularını ve inadı bırakmalı. Eğer bu yapılmazsa, sorumluluğu büyük olur. Çağrımıza olumlu yanıt gelirse, AKP ile her türlü işbirliğini değerlendireceğiz."