Anamuhalefette muhalefet var

CHP'li muhalifler, parti yönetimine karşı bildiri hazırlığında. Derviş ise sosyal demokrat tabanın tekrar tanımlanması için yönetime bir rapor sundu.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP Genel Başkan Yardımcısı Kemal Derviş, Genel Başkan Deniz Baykal'a 28 Mart yerel seçimleri öncesinde 'Partinin yenilenmesi, çağdaş sosyal demokrasinin ve tabanın yeniden tanımlanmasını' öneren bir rapor sundu. Derviş, seçimin değerlendirildiği ilk Merkez Yürütme Kurulu toplantısında da Baykal'dan MYK üyelerinin rapor hakkında bilgilendirilmesini istedi.
CHP MYK dün yaptığı toplantıda seçim sonuçlarını değerlendirdi. Derviş'in, Baykal'ın CHP'nin oylarını koruduğu şeklindeki değerlendirmeye katıldığını ancak partinin oylarını korumasının yetmeyeceğini, başarılı olmak için bazı önlemler alınması gerektiğini söylediği öğrenildi. Seçimlerden yaklaşık bir ay önce Baykal ve Genel Sekreter Önder Sav'a bir rapor sunduğunu anımsatan Derviş, MYK üyelerinin de bu raporla ilgili bilgilendirilmesini istedi.
Yeni değerlendirme
Derviş'in yakın arkadaşı MYK üyesi Zeynep Damla Gürel ile birlikte hazırladığı raporda, "Çağdaş sosyal demokrat tabanı yeniden tanımlamamız lazım. 'Hedef kitlemiz nedir' sorusuna da net bir yanıt vermemiz lazım. Sosyal demokrasiyi değişen günümüz koşullarında kavramsal, sonra da fikirsel olarak yeniden değerlendirmemiz lazım" dediği öğrenildi.
Raporda, parti içi kişisel bir liderlik arayışına girmeden analitik ve sağlıklı değerlendirmelere gidilmesi gerektiği görüşünün de savunulduğu kaydedildi. Toplantıda Genel Sekreter Yardımcısı Sinan Yerlikaya'nın da isim vermeden Sav'ı eleştirerek, "İzmir'de çok başarılı sonuç aldık.
İstanbul'da partinin oyunu artıran dinamik bir yapı olduğu ortaya çıktı. Aynı şeyleri Ankara için söylemek güç. Ankara'daki seçimler tam bir fiyaskodur. Elimizdeki ilçeleri kaybettik. Ankara'da aday belirleme süreci dahil seçim sonuçlarının masaya yatırılması lazım. Bunun sorumlusunun bulunması gerekir" dediği öğrenildi. MYK üyesi Muş Milletvekili Şerif Ertuğrul ise seçimlerin ardından basında CHP'ye ilişkin yorumların, parti aleyhine bir kampanyaya dönüştüğünü savunarak, "Medya CHP'yi yönetmek istiyor. Ancak buna izin vermeyeceğiz" diye konuştu.
Komisyon kararı
Toplantı sürerken basına açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem, toplantıda tüm MYK üyelerinin seçim sonuçları ile ilgili görüş açıkladığını belirtti. Baykal'ın önceki gün yaptığı ve CHP'nin oylarını koruduğu yönündeki değerlendirmenin MYK üyelerinin ortak görüşü olarak belirlendiğini söyleyen Erdem, "Dışarıda ve içerideki saldırılara, 29 Mart beklentisi içinde olanlara rağmen, CHP'nin aldığı oy hezimet ve mağlubiyet olarak değerlendirilemez. Belki başarı değil ama içinden geçtiğimiz koşullar dikkate alındığında, oy oranımızı korumuş olmamız olumlu bir gelişme" diye konuştu.
Seçim sonuçlarını değerlendirmek üzere 7 kişilik bir komisyon oluşturma kararı aldıklarını belirten Erdem, bilim adamları ve uzmanların yanı sıra; Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Genel Sekreter Yardımcısı Oğuz Oyan
ile MYK üyeleri Bülent Tanla, Zeynep Damla Gürel, Ersin Arıoğlu, Mustafa Özyürek ve Şerif Ertuğrul'un yer alacağı bu komisyonun, seçim sonuçlarının yanı sıra Kürt ve türban sorunları da dahil olmak üzere Türkiye'nin sosyal ve siyasal sorunlarını araştıracağını söyledi. Seçimlerin ardından, özeleştiri yapmaya hazır olduklarını, eksikliklerin, yanlışların belirlenmesine yönelik çaba sarf edeceğini vurgulayan Erdem, Parti Meclisi'nin, ardından da Küçük Kurultay'ın seçimlerin değerlendirilmesi amacıyla toplanacağını belirtti.
Derviş: İstifa etmiyorum
CHP MYK, yaklaşık 7 saatlik toplantının ardından sona erdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı toplantının ardından Derviş, kendisi hakkında istifa edeceği yönündeki iddiaların hatırlatılmasına karşılık da "İstifa etmiyorum, bir yere gitmiyorum buradayım" dedi. Derviş, seçim sonuçlarını değerlendirmesini isteyen gazetecilere önümüzdeki günlerde bir değerlendirme yapabileceğini söyledi. Diğer MYK üyelerinin Genel Merkez'den ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtlamaktan kaçınmaları dikkat çekti. MYK üyelerinin bu tutumu toplantıda 'açıklama yapılmaması' kararı alındığını şeklinde yorumlandı.
Muhalefet hazırlanıyor
Yönetime muhalefet eden İstanbul Milletvekili Ahmet Güryüz Ketenci, dün TBMM'de parti içi muhalefet adına hazırladıkları deklarasyon için imza toplarken, "Kaç yürekli milletvekili var göreceğiz" dedi. Muhalif milletvekillerinin, hem bildirinin metninin hem de bildiriye imza atan milletvekillerinin isimlerinin basına sızdırılmaması için ilke kararı aldıkları öğrenildi. Sivas Milletvekili Nurettin Sözen de seçim sonuçlarının sorumlusunun yönetim olduğunu ve yönetimin üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi.