Anayasa Mahkemesi 'baraj' başvurusunu reddetti

Anayasa Mahkemesi 'baraj' başvurusunu reddetti
Anayasa Mahkemesi 'baraj' başvurusunu reddetti
Anayasa Mahkemesi, yüzde 10 seçim barajıyla ilgili başvuruyu "kabul edilemez" olarak değerlendirip reddetti.

RADİKAL- Anayasa Mahkemesi, yüzde 10 seçim barajıyla ilgili başvuruyu 'kabul edilemez' olarak değerlendirip reddetti. Anayasa Mahkemesi, seçim barajıyla ilgili bireysel başvuruları konu bakımından yetkisizlik nedeniyle oy çokluğuyla reddetti. 

TOPLANTIYA HAŞİM KILIÇ KATILMADI

Anayasa Mahkemesi'nin yüzde 10 seçim barajının kaldırılmasına ilişkin bireysel başvuruların ele alındığı toplantısına Mahkeme Başkanı Haşim Kılıç katılmadı. Kılıç, daha önce yüzde 10 barajının AYM tarafından ele alınmasına ilişkin bazı açıklamalarda bulunmuştu. Kılıç'ın bu açıklamaları, "ihsas-ı rey" olarak değerlendirilmişti.


  ETİKETLER:

  Seçim

  ,

  Mahkeme

  ,

  Anayasa

  ,

  oy

  http://www.radikal.com.tr/126627412662749

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  realist.. - user951838

  işime gelmesse anayasa mahkemesine güvenmiyorum işime gelirse anayasa mah. adil davrandı..

  güvenmediğiniz AYM - user942030

  Güvenmediğiniz anayasa mahkemesi böyle ise güvendiğiniz nasıl olur merak ediyorum.

  şaşırmadık - user921020

  gerekçeli karar görülünce daha net anlaşılır bazı şeyler ancak şu gerçek ki bu ülkede bağımsız bir yargı kalmamıştır. adalet köküyle kazınmıştır .hukuksuzluk tarihte hiç olmadığı kadar recaç bulmuştur.

  ne mutlu TÜRK'üm diyene - kizil1984

  günlerdir anayasa mahkemesine siyasi kararlar verdiği gerekçesiyle demediğini bırakmayan hükümet ve yandaşlarının bu karardan sonra azda olsa yüzleri kızaracak mı acaba

  Demokrasiz Demokrasi - user858213

  Turkiyede gucu ele geciren kendi koltugunu saglamlastiriyor. Demokrasi yolunda atilcak adimlar ancak ulkeyi gelistirebilir. Secim baraji azinlik dusuncelerin yonetimde soz hakki almasini engeliyor. Birbirine benzeyen insanlar isteniyor. Secim baraji %3 gecmemeli..

  Baraj - surrealist_tr

  Barajlar birlik olunursa yıkılır.Anayasa mahkemesi hükümetin güvensizlik açıklamalarına karşı güven tazelemiştir.Yeni kurulan küçük partiler hayal kırıklığına uğramıştır.İttifak arayışları çoğalacaktır.Hdp seçime parti olarak,işçi sınıfının ve sosyalistlerin ittifakı ile parti olarak seçime girmelidir.

  baraj - user383887

  Az kaldı 5,5 ay sonraki seçimde AKP muhalefete düşer, sonra emanet oylar esas sahibi partilere "DP, SP, BBP" gider.Bir daha ki seçimde AKP % 10 BARAJ tehlikesi ile karşılaşınca BARAJ YÜKSEK % 3 olsun deneğe başlar.