Anayasa Mahkemesi önünde Sertel nöbeti

Anayasa Mahkemesi önünde Sertel nöbeti
Anayasa Mahkemesi önünde Sertel nöbeti
SK tarafından milletvekili adaylığı iptal edilen ancak Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunan Sertel'e destek veren bir grup, yüksek mahkeme önünde nöbete başladı.

RADİKAL - Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından milletvekili adaylığı iptal edilen ancak Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunan Atila Sertel için bir grup, yüksek mahkeme önünde nöbete başladı.

Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunan CHP 'nin İzmir Milletvekili adayı Sertel, kararın ivedilikle görüşülerek, geçici milletvekili listesinde yer aldığı şekliyle CHP İzmir 2. Bölge 6. sıra adayı olarak yer alması konusunda "geçici tedbir kararı" verilmesini istemişti.
İzmir'den Ankara 'ya gelen bir grup, Sertel ile ilgili kararın bugün çıkmasını beklediklerini belirterek, Anayasa Mahkemesi önünde nöbet tutmaya başladı. Gruptakiler, halkın iradesine saygı gösterilmesini istedi.

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay da yüksek mahkeme önüne gelerek gruba destek verdi.

Balbay, Sertel'in İzmir 2. Bölge'de ön seçime girdiğini ve 13 bin oy aldığını belirterek, "Bu bir milli irade, siyasi iradedir" dedi.

Atila Sertel'e seçime katılmadan önce İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığından istifasının, bağdaşıklarından da istifa etmesi anlamına geleceğinin söylendiğini anlatan Balbay, ancak listeler belli olduktan sonra YSK'nın özgürlükler yönünde değil, siyasi alanını daraltıcı bir yorumla karar aldığını savundu.

"Atila Sertel'in siyaset özgürlüğü tutukludur" diyen Balbay, Anayasa Mahkemesi'nin 2 yıldır sergilediği özgürlüklerden yana tutumunu burada da göstermesini beklediklerini bildirdi.

CHP İzmir Milletvekili adayı Atila Sertel'in adaylığı, Basın İlan Kurumu genel kurul üyeliği görevinden ayrılmaması nedeniyle iptal edilmişti.
AA


  http://www.radikal.com.tr/134291313429131

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  "irade" mi? "hukuk " mu? Keşke ikisi bir arada olsa... - radikal2000

  BASIN İLÂN KURUMU TEŞKİLİNE DAİR KANUN Genel Kurul (*) Madde 5 - Genel Kurul: a) Kurum'un idaresine katılmayı kabul eden gazete ve dergi sahipleri¬nin kendi aralarında seçecekleri...............İstanbul, Ankara ve İzmir'deki en fazla sarı basın kartlı üyeye sahip gazeteci derneklerinden 1'er olmak üzere............... .şeklinde olduğuna göre ve BiK üyeliği, "cemiyet başkanlığı" dolayısıyla değil "en fazla sarı basın kartına sahip gazeteci dernek üyeleri ___eğer kast edilen dernek yönetim üyeliği değilse___arasından" seçildiğine göre Sertel'in kendi ifadesi ile "İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığından istifasının, bağdaşıklarından da istifa etmesi anlamına geleceğinin " söylendiğinin iddia edilmesi BiK Gen. Kurul üyeliğinin düşeceği anlamına gelmez. Keşke daha dikkatli ve özenli olsaymış.