Anayasa yazılıyor

Anayasa yazılıyor
Anayasa yazılıyor

TOBB önderliğinde Meclis Başkanı Cemil Çiçek in de katıldığı Ankara, Konya, Edirne, Diyarbakır, İzmir, Antalya, Samsun, Bursa, Trabzon, Gaziantep, Erzurum ve İstanbul da halka açık toplantılar yapıldı.

Yedi aydır süren yeni anayasa maratonunun ilk etabı tamamlandı. Şimdi gelen talepler doğrultusunda taslak metin kaleme alınacak.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA- Yeni anayasada ikinci aşama başlıyor. Meclis’teki 4 siyasi parti grubunun desteği ile kurulan Anayasa Uzlaşma Komisyonu 6.5 aydan bu yana sürdürdüğü her platformdan görüş alma sürecini tamamladı. Bugünden itibaren gelen görüşler değerlendirilecek ve anayasa taslağının yazımına başlanacak.
19 Ekim 2011’de göreve başlayan Anayasa Uzlaşma Komisyonu, 3 alt komisyonla çalışmalarını sürdürdü. Komisyona, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasına rağmen bu güne kadar TBMM’de görüşlerini dile getirme fırsatı bulamayan azınlık, etnik grup, dinsel grup ve gayrı müslüm sözcüleri gelerek, yeni anayasadan beklentilerini dile getirme fırsatı buldu. Yeni Anayasa çalışmaları sayesinde bu güne kadar az duyulan etnik kimlikler de varlıklarını gündeme getirdi. Farklı platformlarda sert tartışmalara neden olacak bazı talep ve konular Anayasa çalışmaları çerçevesinde anlayışla dinlendi. Türkiye’nin federasyonla yönetilmesinden, azınlık vakıflarının mallarının talebine, tekke ve zaviyelerin yeniden açılmasına kadar bu güne kadar mahrem sayılan bir çok konu tartışma imkanı buldu. 

Artık metin oluşacak
Uzlaşma Komisyonu, 6,5 aydır sürdürdüğü görüş toplama sürecini tamamlayarak ikinci adıma geçti. Komisyon, bugünden sonra görüşleri tek tek değerlendirecek, daha sonra yazım sürecine geçilecek. Bu süreçte yeni Anayasa şekillendirilecek. Komisyon, önce ana başlıkları belirleyecek. Yazım işlemi sürerken, partilerin kırmızı çizgilerinin çakıştığı tartışmalı konular en sona bırakılacak. Yeni dönem için her hangi bir çalışma takvimi belirlenmezken, üyeler hem partilerinin Genel Merkezi, hem de TBMM Komisyonunda çalışacak. CHP ’nin bu konudaki tercihi Anayasa konusundaki yetkin isimlerden olan anayasa hukukçuları Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, Prof. Dr. Sibel İnceoğlu ve Prof. Dr. Bertil Emrah Öder oldu. AKP ise 4 sene önce parti için Anayasa taslağı hazırlayan Prof. Dr. Ergun Özbudun ismine odaklandı. BDP ise danışman olarak Meral Danış Beştaş’ın ismini belirledi. 

İlk toplantı perşembe
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, gazetecilerle sohbetinde “yeni anayasada sürecin en zorlu kısmının” ikinci bölüm olduğunu belirterek yapılacak çalışmaların ipuçlarını verdi. Perşembe günü siyasi partilerin görevlendirdiği danışmanlarla toplantı yapacağını belirten Çiçek, Cuma günü de Uzlaşma Komisyonu, belirlenen çerçeve doğrultusunda taslak hazırlıklarını sürdüreceğini anlattı. Çiçek, bu dönemin en zorlu çalışma aşaması olmasının nedenini ise “Dört siyasi parti, komisyonda bugüne kadar kendi görüşlerini ortaya koymadı. Şimdi ikinci bölümde ortaya konulacak. Arzumuz; bu masada her şeyin konuşulmasıdır, sonuçta da uzlaşıya vararak bu metinleri çıkarmaktır. Bu müzakereler sırasında zaman zaman çok farklı boyutlar da ortaya çıkabilecektir. Bu da işin tabiatı gereğidir” dedi.

Son talep ‘nefret suçu’
TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’ndan son talep “nefret suçlarıyla mücadele” oldu. Protestan Kiliseler Derneği, komisyon üyelerine Malatya’da öldürülen Zirve Yayınevi çalışanlarını anımsatarak, “Sık sık nefret söylemleriyle karşılaşıyoruz. Malatya’da arkadaşlarımızın öldürülmesi nefret suçuydu. Bu konuda yapılacak yasal çalışmalar bizi rahatlatır” dedi. Dernek yöneticisi Soner Tufan, düşünce, din ve inanç özgürlüğüne ilişkin değişmesi ve daha özgürlükçü bir şekilde yeniden düzenlenmesi gereken konuların “Din Özgürlüğü Yasası” ile düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

Sürecin bilançosu
14 siyasi parti, 21 üniversite, 39 meslek örgütü ve sendika ile 79 dernek, vakıf ve platformu dinlendi.
Kurulan internet sitesi üzerinden 25 bin 440 vatandaşın kişisel görüşü alındı.
Komisyona posta yoluyla 18 bin sayfayı bulan öneri geldi.
Alt komisyonlara 153 kuruluş tarafından sözlü olarak görüşler iletildi.