Anayasa yazımı partileri gerdi

Anayasa yazımı partileri gerdi
Anayasa yazımı partileri gerdi

Süheyl Batum ve Rıza Türmen

Anayasa yazım sürecinde hem partilerarası tartışma hem de parti içi tartışmalar ön plana çıktı.
Haber: RIFAT BAŞARAN / Arşivi

ANKARA - Anayasa yazım sürecine başlanmasıyla birlikte, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda temsil edilen siyasi partilerde ‘kırmızı çizgilerini’ korumak için farklı taktikleri hayata geçirmeye başladı. Anayasa yazım sürecinde hem partilerarası tartışma hem de parti içi tartışmalar ön plana çıktı. Kaleme alınması planlanan ‘Temel Hak ve Özgürlükler’ bölümünün ilk iki maddesinin ardından ‘Eşitlik’ ile ilgili üçüncü maddenin metninde ‘cinsel yönelim’ ve ‘etnik köken’ gibi ifadelerin yer alması talebi komisyonda farklı bir tabloyu da ortaya çıkardı. Bu ifadelerin anayasada yer alması gerektiğini savunan CHP ve BDP birbirine yakın dururken, karşı çıkan AKP ve MHP birbirine yaklaştı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın CHP ve BDP’ye mesaj vererek “Sürecin kilitlenmesine göz yummayacağız” sözleri bu iki partinin anayasa masasından uzaklaştırılmaya çalışıldığına yönelik düşüncelerin dillendirilmesine neden oldu. MHP’nin de ‘BDP’siz anayasa’ için formül arayışında olduğu kulislerde daha çok telaffuz edilmeye başlandı.

Batum, Türmen’e karşı

Gelişmeleler CHP’de ise parti içi tartışma yarattı. Ulusalcı kanat sert itirazlarda bulundu. Dilek Akagün Yılmaz, Nur Serter, Ahmet Topbaş, Tanju Özcan ve Mahmut Tanal, ‘vicdani ret hakkı’ gibi bazı talepleri gündeme getiren komisyon üyesi Rıza Türmen’i hedef tahtasına yerleştirdi. Ulusalcılar, “CHP olarak kırmızı çizgilerimiz konusunda hassasiyetimiz sürüyor mu?” sorularını yöneltti. Tanju Özcan, “Tabanın sesine kulak verilsin. Gerekirse masadan kalkılsın. AKP’nin yapacağı anayasaya payanda olmayalım” uyarısında bulundu. Ancak Türmen’in buna karşı çıkarak “Tabanın hassasiyetini dikkate almayı çok lüzumlu görmüyorum” sözleri tartışmaya neden oldu.
CHP içinde anayasa kavgası partinin kapalı kapılar ardından yaptığı toplantılarla da sınırlı kalmayarak Uzlaşma Komisyonu çalışmalarına yansıdı. Uzlaşma Komisyonu’nun üyesi olan ancak yazım alt komisyonunun üyesi olmayan CHP’li Süheyl Batum, ‘cinsel yönelim’ konusunun ele alındığı alt komisyon toplantılarına birkaç kez gelerek, alt komisyonun CHP’li üyesi Rıza Türmen ile tartıştı. Batum, önceki günkü alt komisyon toplantısına gelerek, “Herkes eşittir, hiç kimse ayrıcalığa uğrayamaz” hükmüne karşı çıktı ve “Uzlaşma sağlayamıyorsunuz. O zaman 1961, 1982 Anayasası’na dönelim” dedi. Bunun üzerine BDP’li Sırrı Süreyya Önder yazım komisyonuna CHP’li Türmen’in üye olduğunu anımsatarak, “İki gündür bunu yapıyorsunuz ama bu saygısız bir tavır. Provokasyon. Tam anlaşma sağlanmışken gelip toplantıyı karıştırıyorsunuz. CHP’nin, Rıza Türmen tarafından sunulan resmi tezlerini tekzip ediyorsunuz” diye sert çıktı.