Anıtkabir'in komşularına kamulaştırma

Milli Savunma Bakanlığı, Anıtkabir yerleşim alanının çevresindeki dokuz apartmanı, güvenlik gerekçesiyle kamulaştırmaya karar verdi. Bazı konut sahipleri tepkili.

ANKARA - Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Anıtkabir yerleşim alanının çevresindeki dokuz apartmanı, güvenlik gerekçesiyle kamulaştırmaya karar verdi. Karar, bazı konut sahiplerince tepkiyle karşılandı.
Milli Savunma Bakanlığı, Anıtkabir'in SİT alanı bütünlüğünün korunması amacıyla Genelkurmay Başkanlığı'ndan gelen talep kapsamında kamulaştırma işlemlerine başladı. MSB, Çankaya ilçesi, Mebusevleri Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi'nde bulunan Anıtkabir alanının 'çevre güvenliği ve bütünlüğünün sağlanması, şehrin gelişimi karşısında etkilenmeden korunması, bölgenin gelişim imar planına uygun olarak kullanılabilmesi ve sit alanı içinde kalması' nedeniyle, kamulaştırmanın yapılacağını açıkladı. Kamulaştırma işlemi Kamulaştırma Yasası'nın 8'inci maddesi uyarınca pazarlıkla satın alma yoluyla yapılacak.
MSB İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı, kamulaştırma kararını konut sahiplerine bir yazıyla bildirdi. Yazıda, daire sahipleri pazarlık için toplantıya çağrıldı. Dairelerin bedel tespiti ve Hazine adına tescili, önümüzdeki günlerde başlayacak.
Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, 1972'de Anıtkabir'in sit alanı olarak sınırlarını ilan etti ve bu sınırların bütünlüğünün sağlanmasına yönelik bazı kararlar aldı. MSB, kamulaştırmayı bu kararlar çerçevesinde yapacak.