'Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı'nın elinde şantaj kasetleri var'

'Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı'nın elinde şantaj kasetleri var'
'Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı'nın elinde şantaj kasetleri var'
Geçmişte şantaj kasetleri çekildiğini belirten HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Açığını buldukları kişilere şantaj yapıyorlar. Şimdi birbirlerine karşı kullanıyorlar. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı'nın elinde şantaj kasetleri var. Ondan dolayı kaç yıldan beridir belediye başkanıdır. Şantajla adaylığı devam ediyor" dedi.

RADİKAL - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Van'da partisince düzenlenen dayanışma yemeğinde gündemdeki olayları değerlendirdi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'na yüklendi.

Bir otelde düzenlenen dayanışma yemeğine HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Eşi Başak Demirtaş, Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya, HDP ve DBP Van il teşkilatları, ilçe belediye eş başkanları, kanat önderleri, milletvekili adayları, sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş yaptığı konuşmada partisinin tüm Türkiye 'nin umudu olarak seçimlere girdiğini söyledi. Karalama kampanyalarına rağmen Türkiye'nin dört bir yanındaki vatandaşların HDP'yi anladığını belirten Demirtaş, Cumhurbaşkanı ve Başbakanın elindeki imkanların kendilerinde olması halinde tek başlarına iktidar olacaklarını söyledi.

"MİTİNG VE GEZİLER DEVLETİN BÜTÇESİNDEN HARCANIYORSA HARAM OLSUN"

Başbakan ve Cumhurbaşkanı'nın haktan, adaletten söz ettiğini belirten Demirtaş, "Öncelikle Cumhurbaşkanına, Başbakana sormak istiyorum. Halkın parasının nereye gittiğini denetlemek bizim işimiz. Şu anda yürüttüğünüz mitinglerin parasını partiniz mi karşılanıyor, yoksa devletin hazinesinden mi harcıyorsunuz. Mitinglere THY’nin tarifeli uçağı ile mi gidiyorsunuz, yoksa Başbakanlık uçağıyla mı gidiyorsunuz? Sahne dizaynı, ses sistemini kurarken valilikler mi parasını veriyor? Eğer bunlar devletin bütçesinden karşılanıyorsa, bunlar size haram olsun. Zaten devlet bu partilere yardım yapıyor. Cumuhurbaşkanı çıkıyor meydanlardan 400 milletvekili istiyor. Sonra da açıklama yapıyor. 'Ben parti ismi vermiyorum' Herkesin aklını kendi aklı kadar biliyor. O zaman bu 400 milletvekilini HDP için istiyor. Biz böylemi anlayalım" dedi.

"BARAJI AŞMAMIZDAKİ EN BÜYÜK KAZANÇ BARIŞ OLACAK"

HDP'nin seçimden başarı ile çıkakacağını belirten Demirtaş, "Herkesin derdini dert edinmiş bir programımız var. HDP herkese umut olmuşsa, dürüstlüğünden kaynaklanmıştır. Bu seçimin bizler açısından, HDP’nin barajı aşması açısında en büyük kazanımımız barış olacaktır. Tek bir insanımızın ölmediği, bir tek vatandaşımızın tırnağına bile zarar gelmediği, silahların konuşmadığı bir Türkiye yaratmak zorundayız. Üzerimize düşeni yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Bunlar şimdi ‘biz barış için gerekirse baldıran zehri içeriz’ dediler ya, seçim beyannamelerine çözüm sürecini koymadılar. Çözüm süreci onlar için oy getirmiyorsa kıymetli değildir. Ağrı’da yaptıklarını görüyorsunuz. Tezgahı Ankara ’da planladılar. Bir provakasyon oluşturdular. Amaçları Türkiye’nin 15 şehrine asker cenazesi göndermekti. Asker cenazesinin gittiği her yerde HDP’ye saldıracaklardı, HDP artık Türkiye toplumu gözünde karalanacaktı. HDP barajı aşarsa yapacağımız ilk şey kalıcı barış için adım atmaktır. Bu ülkede barış demek asker ve polis annelerinin evlatlarına kavuşması demek, gerilla annelerinin evlatlarına kavuşması demektir" dedi.

"ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI'NIN ELİNDE ŞANTAJ KASETLERİ VAR"

Geçmişte şantaj kasetleri çekildiğini belirten Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın 'paraleli' suçladığını ifade ederek, "Bu kasetlerin nasıl çekildiğini biliyoruz. Cumhurbaşkanı paraleli suçluyor ya. Asıl o filmleri Cumhurbaşkanı çekti. İnsanların özel yaşantılarını kayıt altına alıyorlardı hala alıyorlar. Telefonları dinlediler hala dinliyorlar. Açığını buldukları kişilere şantaj yapıyorlar. Birbirilerine düştüler. Şimdi birbirilerine karşı kullanıyorlar. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanın elinde şantaj kasetleri var. Ondan dolayı kaç yıldan beridir belediye başkanıdır. Şantajla adaylığı devam ediyor. Arkadaşlarının şantaj kasetleri var elinde" dedi.

"HIRSIZLIK YAPAN BİRTEK ZENGİNİN KOLU KESİLMEDİ"

Diyanet İşleri Başkanlığı'nı da eleştiren Demirtaş, "Kuran'ı Kerim'de 'hırsızlık yapanın elini kesin' diyor. Bu güne kadar memleketin malını mülkünü çalanlar soyanlar, fikrimizi, anadilimizi, suyumuzu, doğamazı çalanların hangisinin kolunu bu devlet kesti. Bir tane zenginin kolu kesildi mi? Sadece fakirler hırsızlık yapatığında kolunu kesin mi demiş mübarek Kuran'ı Kerim? Diyanet İşleri bir tane zengin hırsıza bir şey söylemişmidir? Ankara'dan her hafta hutbe gönderilir camilere. Saraya birkez olsun hutbe gönderildi mi? Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın namaz kıldığı camide hırsızlıkla ilgili hutbe okundumu? 17-25 Aralık operasylonarı yapıldı. Diyanet İşlerinin bir tek açıklaması yoktur hırsızlık yapanın kolunu kesin diye. Din adamı Allah'ın emirlerinden başkasını dinlememeli. Din adamı toplumda örnektir. Allah'tan başkasına kulluk edilmemesi gerektiğini anlatır" dedi.

"ALLAH BÜTÜN DİLLERİ BİLİR"

Devlet memuru sıfatıyla dinin özgür olmayacağını belirten Demirtaş, "Bırakın din adamları bize dinimizi rahat anlatsın. Türkçe, Kürtçe, Ermenice, Zazaca anlatsın. Şimdi bu mümkün mü? Allah bütün dilleri biliyor. Ama devletimiz yasaklamış. İşte Diyanet İşleri Başkanlığı bunu yasaklıyor. Bu diyanetin kalkması lazım. Diyanet halkı Allah'la yalnız bırakmalı, araya girmemeli. Bu kurumun başkanı 1 tirilyonluk araç aldı. Üzerine birde yalan attılar. Sonra belgeleri ortaya çıktı. Arka koltuğunda özel eğlence sistemini de yapmışlar. Bey efendi Ankara sokaklarını dolaşırken canı sıkılmasın. Kendisine sesleniyorum bir din adamı olarak vicdanlı olabilirsin ama bir memur olarak vicdansızlık yapıyorsun. Din adamı misyonun yok. Senin yerinde olsam bir dakika durmam istifa ederim. Bu dünyamı yaktım barı bari diğer dünyamı yakmayayım. Bu saltanatı durdurmanın tek bir yolu HDP'nin barajı aşmasıdır" dedi. Eş Genel Başkan Demirtaş program sonrası Diyarbakır'a döndü.


Osman BEKLEYEN - Murat ÇAĞALAR / VAN (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/134433913443394

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bayram değil seyran değil.. - user737287

  şimdi bu açıklama nerden çıktı? piyasaya yine kaset mi sürülecek? artık paralel hikayesi tutmaz bilesiniz!!! her türlü pisliği kimin çevirdiği ortaya çıkıyor.. neyse.. yesinler birbirlerini..

  TURGUT ALTINOK'U KİM BİTİRMİŞTİ? - Ali Karatay

  Keçiören eski Belediye Başkanı Turgut Altınok'u hatırlıyor musunuz? Büyükşehir için AKP'den aday adayıydı ve şansı çok yüksekti. Ne oldu dersiniz? Sonradan evlendiği sekreteriyle çekilmiş özel görüntüleri internetten servis edildi ve adamın siyasi hayatı bitirildi. Altınok o zaman kimi işaret etmişti: Gökçek!

  Kim şaşırmış? - brandywine06

  Ben şaşırmadım. Ankaralıların büyük kısmı da şaşırmadı. Bu zaten bilinen bir durum. Sadece Demirtaş dile getirdi o kadar. Diğerlerinde o kadar yürek yok. Ya da daha büyük olasılıkla kasetleri var. :) Çıkmasın diye seslerini kesip oturuyorlar. Gökçek'e karşı açıkça tavır alanların ise kasedi olmadığından emin olabiliriz. Olsa Gökçek bir gün bile konuşturmaz.

  HDP BARAJI ÇOK RAHAT GEÇEÇEK - bizeke

  Sayın Demirtaş: Sayın Gökçek size çalışıyor. Sizi tenkit etmesi size oy kaybettirmez Ancak Sayın Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek bazı kanallarda CHP yi çok sert bir şekilde tenkit eden görüntülü beyanlarda bulunduğunu izliyoruz. Bu konuda da hayli iyi hazırlandığını ve gerçekten de CHP yi zora soktuğunu kabul etmekteyiz. Ancak bu yazıyı okuyanların dikkatine sunacağım bir husus var. HDP nin baraj altında kalması AKP nin en büyük arzusu. Zira HDP barajı aşarsa çok sayıda milletvekiliklerini AKP den almış olacak. Yani CHP ne kadar fire verirse HDP ye de o kadar oy eklenecek. Zira HDP nin alacağı oyların çok önemli bir kısmı CHP den gelecek.Peki sayın Gökçek CHPyi ekranlarda yıpratarak oy kaybına uğramasına çalışmak AKP nin daha az milletvekili çıkarmasına neden olacağını bilmiyor mu? Biliyorsa acaba AKP yi zor durumda bırakmak mı? istiyor. Zira Sayın Bülent Arınçla kavagasında AKP nin ileri gelenleri ile ki başta Sayın Erdoğan'dan azar işittiğini bilmememiz mümkün değil. Sayın Gökçek CHP nin daha az oy almasını sağlaması konusunda gösterdiği katkı HDP nin barajı daha rahat geçmesine neden olacak. Gökçek CHP ye saldırmasına devam etmeli..