Ankara'da AKP altı ilçeyi muhalefete kaptırdı

Ankara'da AKP altı ilçeyi muhalefete kaptırdı
Ankara'da AKP altı ilçeyi muhalefete kaptırdı
Melih Gökçek kazandı ama AKP oyları düştü


ANKARA- 2004'de yapılan yerel seçimlerde oyların yüzde 55.05'ini alan AKP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Melih Gökçek, oy oranını yüzde 38.47'ye düşürmesine rağmen 4'üncü kez seçimin galibi oldu. Ankara'da AKP 14, MHP 7, CHP ise 4 ilçede seçimi kazandı. AKP 2004 yerel seçimlerinde kazandığı 18 ilçe belediye başkanlığından 4'ünü MHP'ye, 2'sini ise CHP'ye kaptırdı, buna karşılık 1 CHP'den 1 de Demokratik Parti'den ilçe aldı. Ankara, yerel seçimlerde daha önce görülmemiş bir heyecan yaşadı. Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylığını koyan Melih Gökçek, Murat Karayalçın ve Mansur Yavaş arasında kıyasıya bir rekabet sürdü. Yaşanan rekabet zaman zaman 'kirli siyaset'e dönüştü.


Gökçek'in adaylığı tartışma olmuştu


AKP'den 4'üncü kez büyükşehir başkanlığı adaylığını koyan Gökçek'in Başbakan Erdoğan tarafından adaylık sürecinde uzun süre isminin açıklanmaması ve hakkında çıkan iddialar, seçimin çekişmeli geçeceğinin habercisiydi. Gökçek hakkında, oylarına ortak olması beklenen MHP'nin adayı Mansur Yavaş'a karşı 'karalama kampanyası' başlattığı yönünde iddialar ortaya atıldı. Gökçek'in Sabah Gazetesi ile işbirliği yaparak, Yavaş'ı karalamak için Beypazarı'nın aleyhinde haberlerin yer aldığı gazeteleri ücretsiz dağıttığı iddia edildi. Gökçek'in oyların bölünmemesi için Yavaş'a oy verecek hedef kitleye çağrıda bulunduğu ve Karayalçın'ı karalayan binlerce kaset dağıttığı da ortaya atılan iddialar arasındaydı. Seçimden birkaç gün önce ortaya çıkan korsan bilboard afişleri de 'kirli siyaset'in tuzu biberi oldu.


Tarhan Erdem'in anketi etkiledi


Seçimlerin yapılmasına birkaç gün kala Tarhan Erdem'in, Melih Gökçek'i birinci sırada Mansur Yavaş'ı ise az bir arayla ikinci sırada göstermesi ise 3 dönemdir yönetimde olan Gökçek'e karşı tepkili olan sol görüşlü seçmenlerin oy kararını etkiledi. Gökçek'ten 'kurtulmak isteyen' bu kesim, ankete göre ikinci sırada görünen Yavaş'a oylarını vermeye karar verdi. Bu durum Karayalçın'ın büyük oranda oy kaybetmesine neden oldu.


Ve sonuç...


Melih Gökçek, bu sürecin sonunda Ankaralı seçmenlerin yüzde 38.47'sinin oyunu alarak 4'üncü kez yönetime geldi. 2004'de yüzde 55.05 oranında oy alan Gökçek'in, oyları yüzde 16.58 düştü. CHP adayı Murat Karayalçın ise oyların yüzde 31.50'sini aldı. CHP'nin 2004 yerel seçimlerinde 12.63 olan oy oranını Karayalçın'ın yüzde 18.87 artırması da yönetime gelmesine yetmedi. MHP'li Mansur Yavaş ise partisinin Ankara'daki başarısını önceki yıllara oranla kat kat artırdı. Yavaş, önceki seçimde yüzde 4.57 oranında oy alan MHP'nin oranını yüzde 22.33'e oranında artırarak, yüzde 26.90'a ulaştırdı.


İlçelerde MHP'nin zaferi


Ankara'da AKP 14, MHP 7, CHP ise 4 ilçede seçimi kazandı. AKP 2004 yerel seçimlerinde kazandığı 18 ilçe belediye başkanlığından 4'ünü MHP'ye, 2'sini ise CHP'ye kaptırdı, buna karşılık 1 CHP'den 1 de Demokratik Parti'den ilçe aldı.
2004 seçimlerinde sadece Bala, Beypazarı ve Nallıhan ilçelerinde galip olan MHP, bu ilçeleri tekrar aldığı gibi AKP'nin elinden Etimesgut, Evren, Gölbaşı ve Kızılcahamam ilçelerini de alarak, elindeki ilçe sayısını 7'ye yükseltti.
CHP ise 2004'de seçimi kazandığı Ayaş ve Çankaya'da bir kez daha yarışı önde bitirdi, Elmadağ'ı ise AKP'ye kaptırdı. CHP, Elmadağ'a karşılık, AKP'nin elinden Kalecik ve Yenimahalle ilçelerini alarak 4 ilçede zafer kazandı.


CHP 4 ilçede ilk 3'e giremedi


Seçim sonuçlarına göre Ankara'da ilçe belediye başkanlığı yarışı Beypazarı, Çubuk, Haymana ve Kazan dışındaki tüm ilçelerde AKP, MHP ve CHP arasında yaşandı. Ancak Beypazarı'nda DP, Çubuk'ta BBP, Haymana'da SP ve Kazan'da DP seçim yarışında ilk 3'e girmeyi başardı. Bu 4 ilçede de CHP en çok oy alan ilk 3 parti arasına giremedi.


Elmadağ şaşırttı


AKP, Akyurt'ta yüzde 59.79, Altındağ'da yüzde 52.98, Çamlıdere'de yüzde 49.82, Çubuk'ta yüzde 48.02, Güdül'de yüzde 51.96, Kazan'da yüzde 53.93, Mamak'ta yüzde 40.07, Polatlı'da yüzde 41.56, Pursaklar'da yüzde 57.42, Sincan'da yüzde 49.65 ve Şereflikoçhisar'da yüzde 40.52 oy oranıyla bu ilçelerde seçimin yeniden galibi oldu. Aldığı diğer iller şöyle:
ELMADAĞ: Daha önce CHP'nin elinde olan Elmadağ, yüzde 42.98 oy ile AKP'ye geçti. AKP, bu ilçede oylarını bir önceki seçime göre yüzde 17.33 oranında artırdı. CHP yüzde 29.58, MHP ise yüzde 21.47 oy aldı. CHP'nin oyları yüzde 6.66 oranında düştü.
HAYMANA: AKP, yüzde 40.92 oyla belediye başkanlığını kazandı. Daha önce belediye başkanlığının sahibi olan DP'nin oyu yüzde 36.72 düştü. Seçimde Saadet Partisi yüzde 26.54, MHP yüzde 28.83 oranında oy aldı.
KEÇİÖREN: AKP, adayı Turgut Altınok'un hakkındaki kaset iddiaları nedeniyle seçimden çekilmesine rağmen gösterdiği yeni adayla yüzde 42.42 oranıyla seçimi kazandı. Seçimde MHP yüzde 32.17, CHP ise yüzde 21.68 oranında oy aldı. Önceki seçimlere göre AKP yüzde 14.81 oranında oy kaybetti, MHP yüzde 18.27, CHP yüzde 5.91 oranında oy artırdı.


CHP'nin Yenimahalle ve Kalecik sürprizi


CHP, yüzde 49.16 oyla Ayaş'ta bir kez daha zafer kazandı. Çankaya'da yüzde 58.41 oyla kalesini diğer partilere kaptırmadı. CHP'nin 2004 seçimlerine göre oylarını yüzde 7.59, MHP'nin ise yüzde 12.63 oranında artırdığı görüldü. AKP ise Bülent Akarcalı'yı gösterdiği Çankaya'da bir önceki seçime göre yüzde 14.7 oranında oy kaybetti. CHP, yüzde 33.33 oy oranıyla AKP'nin elindeki Kalecik'i de aldı. Bir önceki seçime göre AKP, Kalecik'te yüzde 7.09 oranında oy kaybederken, MHP yüzde 15.89 oranında oy yükseltti. CHP, yüzde 40.81 oyla daha önceki seçimde AKP'de bulunan Yenimahalle'de de seçimi kazandı. 2004'e göre CHP'nin oyunu yüzde 5.64, MHP'ninse yüzde 15.86 artırdığı, buna karşın AKP'nin yüzde 14.94 düşürdüğü görüldü.


MHP'nin ilçelerdeki zaferi


MHP, Bala'da yüzde 35.95, Etimesgut ve Nallıhan'da da yüzde 35 oranında oy alarak bu ilçelerde bir kez daha zafer kazandı. Başbakan Erdoğan'ın, Beypazarı'nda halka seslenmesi ve bazı gazetelerin Beypazarı Belediye Başkanı Mansur Yavaş aleyhine yayınlar yapmasına karşın, MHP oyların yüzde 45.55'ini alarak bir önceki seçimde olduğu gibi belediye başkanlığınının yine sahibi oldu. Beypazarı'nda MHP'nin seçimi kazanmasına rağmen 2004'e göre yüzde 9.25, AKP'nin ise yüzde 6.79 oy kaybettiği görüldü.
MHP, yüzde 52.74 oyla daha önce AKP'de olan Evren'de de seçimi aldı. Evren'de MHP'nin oyları 2004'e göre yüzde 50.34 oranında yükseldi. AKP'nin oyu yüzde 10.44 ve CHP'nin oyu yüzde 40.4 düştü. MHP, yüzde 42.97 oy oranıyla bir önceki seçimde AKP'de olan Gölbaşı'nı da aldı. Önceki dönem AKP'de olan Kızılcahamam da yüzde 52.11 oy oranıyla MHP'ye geçti. (Radikal)


  http://www.radikal.com.tr/9287589287589

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ankara'da Sol kesinlikle başarısız. - mgulgunsoy

  Ankara'da sol son derece başarısız seçim sonucu almıştır. Geçen seçimdeki toplam oy oranını dahi yakalayamamış, birleşmenin yarattığı heyecan sinerjiye dönüştürülmemiştir. Bundan sonra iyice yıpranan ve değerli hizmetleri unutulan (unutturulan) Karayalçın'ı zorlamak yerine, Çankaya'da çok başarılı bir dönem geçireceğini tahmin ettiğim Bülent Tanık'ın 2014'de Büyükşehir için hazırlanması gerektiği kanaatindeyim. Sonuçta yerel motiflerin yanısıra izlenen milliyetçi (isterseniz ulusalcı deyin) politikalarla MHP'nin de CHP seçmeni için tercih edilebilir, oy verilebilir bir parti haline gelmesinin de önemli olduğunu düşünüyorum. Mansur Yavaş'ın geçen seçime göre MHP oylarında meydana getirdiği artışın (22 puan) 5-7 puan arası kısmının CHP oylarından ya da CHP'ye gelebilecek oylardan kaynaklandığı düşüncesindeyim. Özellikle DTP ittifakı propagandası maalesef CHP seçmeni üzerinde olumsuz sonuçlara yol açtı. Bunun üzerine biz zaten kazanamayız bari MHP kazansın gibi bir mantık (!) eklenince sonuç kaçınılmaz olmuştur. Bir CHP'li eğer MHP'ye oy vermeyi sindirebiliyorsa benim Karayalçın'a her şeye karşın oy vermiş bir ÖDP'li olarak diyebileceğim tek şey "Melihten" ve anlayışından kurtulmayı en başta bu zihniyetin hak etmediği olacaktır.

  sabah gazetesi - vuralgokhan

  imelih gökçekin ankarada ve eskişehirde rakiplerini kötüleyen sabah gazetesi dağıttığını kanıt fotoğraflarıyla ve görüntüleriyle birlikte duyurdu medya. siz neden hala bunlara iddaa diyorsunuz anlayamadım. hatta Eskişehir de sayın Büyükerşen bu kanıtları mahkemeye götürdü. yaptığınız vurdumduymazlık olmuş biraz. benim Radikal imin bunlara iddia demek yerine üstüne gitmesini beklerdim.

  SEÇİMLER BİTTİ ŞİMDİ KENDİNE GELME ZAMANI. - EDBS

  Evet iktidar partisi oy kaybetti.Ama halk kazandı.İktidarı ile muhalefeti ile Türk Milletini bir şeyden anlamaz kişi yerine koydunuz.(Eski tabirle etek-ı bi idrak)Halk da" alın size kim bir şeyden anlamaz cahil miş" dedi.Uzun süre iktidarda kalan yönetimler elbette yıpranacak.Ama dikkat edilirse MUhalefete de pek destek vermedi.Ortada bıraktı.Bana göre seçim sonuçlarından çıkan nasihattir.Aklınızı başına toplayın,bunca sorunumuz varken,dedikodularla,rüşvetlerle bizi kandıramazsınız.Adam gibi çözüm üretin.Elinizde her türlü imkan var.Size kim dedi Batının dayattığı Özelleştirmeyi yapın.Yaptınız da ne oldı? KİT ler mükemmelşti mi?Alan bu yarleri arsaları için aldı.Ama yeni bir isdihdam yaratılmadı.Bu yerler kapatılınca binlerce insan açıkta kaldı bu sayıyı 4 çarpın görün kaç kişiyi madur ettiniz.Halbu ki KİT ler işlevlerini sürdürmaya devam etse idi bu gün böyle bir sıkıntıyı yaşayamacaktık.Özel sektöre bir diyemeyeceğim.Onlar zaten başkasının sermayesi ile iş yapmaya alışmışlar.Rahatları yerinde fabrşikalarını kapatsalar bile biriktirdikleri ile 7 sülaleleri gül gibi yaşar. BU yüzden Yapılan seçim sonuçlarını bu partinin leyhine şu partinin aleyhine değerlendirmek yanlıştır. Tüm siyasi partilerin titreyip kendine gelmesi zamanıdır.hepsi istisnasız kendilerini yeniden yapılandırımalı.İkili bir demokrasiden hayır gelmez.Velev ki ittifakların yolu açılsın. Her düşünce Mecliste bir şekilde temsil edilsin.Meclisteki genel başkan vekilleri Milletin vekili olsunlar.Parmak kaldır,parmak indir esaretinden çıksınlar.İşte o zaman Türkiye bir şeyler yapmaya başlar.Demek ki Tek parti iktidarları da çözüm değilmiş. Bir fıkra ile yazımızı bağlayalım." fıkra bu ya kırlangıç yuvasının pisliğinden bıkan kırlangıç yavruları annelerine sormuşlar -ya anne bizim yuvamız neden bu kadar kirli ? anneleri cevaben,yavrularım, bizde bu mabat oldukça yuvamız hiç bir zaman pislikten kurtulmaz.

  böyle ülkeye böyle ceza - merdaa

  Siz sanıyormusunuzki oyları anlının akı gibi aldıklarına hepsi yalan dümen.Ben bu seçimin İstanbul ve Ankara olarak Sağlıklı bir şeçim olduğuna inanmıyorum kesinliklede inanmıcam.Eğer oy çalan olduysa ki oldu hepsine Yazıklar olsun.İnş daha kötü durumlara düşersiniz ozaman görücem sizi nasıl ağlıyorsunuz.

  Bu sonuclara inanmıyorum - Bekir PAZARBAŞI

  Ankaradaki yerel secimlere hile karışmıştır. Allahın sopası eninde sonunda Melih GÖKCEK'in kafasına değecektir. Onu önce allaha sonrada millete havale ediyorum.

  taha erdem - 87654321

  taha erdem ankaranın kaybedilmesinde bir etken oldu ,çıkıp özür dilemelidir.

  YA DA SEÇİMİ GÖKÇEK DEĞİL, AKP OYLARI KAZANDIRDI! - yok3

  Çünkü, sn.Gökçek, olgunluk gösterip daha serinkanlı olabilirdi. Olamadı. Çocuklar gibi sevinçli bir yüz ifadesiyle akşam, çıktı konuştu. Oysa, şikayetler o kadar ciddi ki. Oy çalmadan söz ediliyor. Minibüs, ama zabıta minibüsü deniyor. Kimin zabıtası? Belediyenin. Peki nasıl oluyor bu? Bu gibi durumlarda, zaten seçimi kazandığı için, herkesten hızlı biçimde olayın üzerine gitmesi gereken kişi, bizce anlaşılamayan açıklamalar yapıyor. Bu duğru değil. Birde şu var. Bu olaylar ya doğru iseler?