Ankara'da Barzani trafiği

Ankara'da Barzani trafiği
Ankara'da Barzani trafiği
Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani'nin sürpriz Türkiye ziyaretinde gündem yoğun. Suriye'deki durum, Kürt Ulusal Kongresi ağırlıklı konulardan. Ayrıca petrol hatları ile Türkiyeli firmaların yatırımları da görüşülecek.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Suriye sınırında Demokratik Birlik Partisi (PYD) ile El Nusra güçleri arasında yaşanan çatışmaların ardından Ankara’da trafik hızlandı. PYD Başkanı Salih Müslim’in sürpriz ziyareti sonrası Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani de Ankara’ya geldi. Barzani ile yapılacak görüşmelerin gündeminde Suriye’deki sorundan çözüm sürecine, Kuzey Irak’a çekilen PKK’lılardan ekonomik ilişkilerine kadar 5 ana başlık bulunuyor. Barzani’nin Ankara’da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştükten sonra bugün de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi bekleniyor. Barzani’nin BDP ’lilerle de buluşacağı tahmin ediliyor de görüşmesi bekleniyor. 

İlk başlık süreç

Barzani’nin yapacağı görüşmelerin ana eksenini kriz sinyallerinin geldiği çözüm süreci ve önümüzdeki ay Erbil’de toplanacak ‘Ulusal Kürt Konferansı’ oluşturuyor. Çözüm sürecinin gizli aktörlerinden olan Barzani’nin, görüşmelerinde sürecin geldiği nokta, PKK’lıların geri çekilmesi ve çekilme sonrası yapılması gerekenlerin gündeme geleceği belirtildi. Ayrıca görüşmelerde Kuzey Irak’ta bulunan kamplara çekilen PKK’lıların yakından izlenmesi ve bulundukları yerde rehabilite edilmesi konusunun da tartışılacağı öğrenildi.
Görüşmelerde ayrıca önümüzdeki ay Erbil’de gerçekleşecek ‘Ulusal Kürt Konferansı’ konusunda Türkiye’nin rahatsızlıklarına ilişkin görüş alışverişinde de bulunulacağı kaydedildi. Edinilen bilgiye göre Barzani, konferansa Türkiye’den yetkililerin de katılarak, tartışmaları yakından izlemesini isteyecek. Konferans için ayrıca AK Parti ve CHP ’ye de davet gönderilecek.
Barzani’nin gündeminde yer alan bir diğer konu ise Suriye’deki gelişmeler. Toplantılarda Suriye ile ilgili iki önemli konuya temas edilmesi bekleniyor. Bunlardan biri PYD’nin Suriye’deki muhalefet ile uyum halinde olması ve Türkiye ile diyalog kanallarını açık tutması. İkincisi ise Müslim’in ziyaretinde de gündeme gelen insani yardım için üç kapının açılması.
Barzani’nin, Davutoğlu ve Başbakan Erdoğan ile görüşmelerinin diplomatik konularla sınırlı olmadığı da belirtiliyor. Barzani’nin çantasında ekonomik ilişkiler ile ilgili dosyalar da yer alıyor. Özellikle petrol ve Türkiyeli firmaların inşaat yatırımları ile ilgili görüş alışverişinde bulunulacağı ifade ediliyor. Ayrıca önümüzdeki ay Kerkük-Yumurtalık hattı ile birleştirilecek yeni hatta gelinen son nokta ile Exxon Mobil ile TPAO arasında 6 petrol sahasında yapılan ortaklık anlaşması, ekonomi başlığı altında ele alınacak konulardan bazıları.