Ankara'da gizli Suriye zirvesi

Ankara'da gizli Suriye zirvesi
Ankara'da gizli Suriye zirvesi
Başbakan Erdoğan'ın Çin'den Esad'a, "Bizi fazla zorlama" mesajı göndermesinin ardından dün Ankara'da gizli bir toplantı yapıldı.

Hürriyet Gazetesi'nden Uğur Ergan'ın haberine göre, Dışişleri Bakanı Davutoğlu başkanlığındaki Suriye toplantısına Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da katıldı. Başbakan Tayyip Erdoğan ’a eşlik ettiği Çin ziyaretini yarıda kesen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dün saat 07.00’de Ankara ’ya indi. Davutoğlu bakanlıkta önce yakın kurmaylarıyla bir durum değerlendirmesi yaptı. Ardından Davutoğlu’nun özel kalemi, Genelkurmay Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı, MİT Müsteşarlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı’nı (AFAD) telefonla Dışişleri’ne davet etti. Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile diğer kurumlardan üst düzey yetkililerin katıldığı toplantıda öne çıkan konular şunlar oldu:

Suriye askerlerinin Öncüpınar Sınır Kapısı’nda Türkiye ’ye kaçan muhaliflere yönelik taciz ateşi, bu sınır bölgesinde çıplak göz görüş mesafesi olması nedeniyle rahat takip edilebildi. Ancak sınırda çıplak göz görüş mesafesine uygun olmayan yerler de var. Bu durumda, hem Türkiye’ye kaçmak isteyenlerin can güvenliğini tehlikeye sokmayacak, hem de Suriyeli askerleri provoke etmeyecek şekilde alınabilecek askeri önlemler görüşüldü.

Kofi Annan’ın bugün 06.00’ya kadar verdiği süreye uyulmadığı takdirde, Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi’ni harekete geçirebilmek için uluslararası toplum nezdinde başlatacağı girişimlerle ilgili yol haritası görüşüldü. Geçen haftaki gibi bir anda 3 bine yaklaşan mülteci durumuyla karşılaşılması halinde sınırın Türkiye tarafından alınacak önlemler konuşuldu. Özellikle durumu fırsat bilen PKK ’nın sızmasına karşı hazırlıklar ele alındı. (Hürriyet)