Ankara'da hava bozdu

Görüş birliği
Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Gül, dün CHP lideri Baykal'ı ziyaret etti. Görüşmede Erdoğan ve Baykal, 'tam üyelikle sonuçlanacak bir müzakere tarihi verilmesi dışındaki seçenekleri tartışmama' konusunda görüş birliğine vardı.
'Ermeni sınırı bile var'
Gül'ün görüşmede "İkinci taslak birinciden daha da ağır koşullar içeriyor. Ermeni sınırı bile var. Ortam çok gergin" dediği öğrenildi. Erdoğan, "Başka kriter kabul edilemez." Baykal: "Tarihi kavşağa geliyoruz, bu kavşak sıkıntılı bir yere taşınabilir" dedi.
Zirve: Koşulsuz müzakere
Erdoğan ve Gül daha sonra Cumhurbaşkanı Sezer'le bir araya geldi. Zirvenin ardından yayımlanan bildiride şöyle denildi: Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğini hedefleyen görüşmelerin 2005 yılında koşulsuz olarak
açılması Türk ulusunun haklı beklentisidir.
Ayrıntılı haberler için...
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi
ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, AB'nin 17 Aralık zirvesi için hazırladığı taslak metin için CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a "Yeni taslak çok daha olumsuz. Ankara'ya gelen Hollandalı bakan Nicolai ile sert tartışmalar yaptık. Büyük sıkıntı var" dedi. AKP ile CHP, 17 Aralık zirvesinde Türkiye'ye tam üyelikle sonuçlanacak bir müzakere tarihi verilmesi ve bunun dışındaki seçeneklerin tartışılmaması konusunda görüş birliğine vardı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gül, AKP Başkanvekili Salih Kapusuz ve genel başkan yardımcısı Şaban Dişli'yle birlikte dün Baykal'ı TBMM'te ziyaret etti. Erdoğan ve Gül, Baykal ve CHP'nin kurmaylarına hükümetin 17 Aralık zirvesine ilişkin hazırlığı ve tavrı konusunda bilgi verdi.
Edinilen bilgilere göre görüşmede, Gül zirve öncesinde hazırlanan yeni taslak metnin 'iç açıcı' olmadığını vurguladı. Dışişleri Bakanı, "Bazı ülkeler Türkiye'nin tam üyeliğine karşı çıkmış. İkinci taslak metnin içinde kabul edilemez ifadeler var. Kıbrıs, ucu açık müzakere gibi konular var. Bu taslak birincisinden çok daha olumsuz. Ankara'ya gelen Hollandalı bakan Nicolai ile de bu konuda sert tartışmalar yaptık. Ortam gergin. Büyük sıkıntı var. Ama direniyoruz. Bazı ülkeler kendi görüşlerini metne yansıtmışlar" diye konuştu. Baykal'ın, "Yeni taslakta aday olan Türkiye'yi hazmetme kapasitesi konusunda bir düzenleme var mı?" sorusu üzerine Gül, "Evet" karşılığını verdi.
Görüşmede, Erdoğan Baykal'a 17 Aralık zirvesine 'birlikte gitme' önerisinde bulundu. Baykal ise bu öneri üzerine "Benim farklı düşüncelerim var. Orada ortak düşüncelerimizin ne ölçüde yansıtılacağı konusunda yeterince güvenceye sahip değilim. Orada da hayal kırıklığı yaratacak bir çözüm önümüze konabilir. Birlikte fotoğraf çektirmeye gerek yok. Bizim düşüncelerimizi biliyorsunuz. Bizim düşüncelerimizi de ifade
edeceksiniz. Biz tam üyelik dışında bir perspektifi kabul etmiyoruz" dedi. Erdoğan da, "Biz de bunu sık sık vurguluyoruz. Eğer bize tam üyelik hakkını vermezlerse, Kopenhag Kriterleri'ni Ankara kriterleri yapıp yolumuza devam ederiz" diye konuştu.
Baykal'dan Kıbrıs itirazı
Baykal, Erdoğan'ın "17 Aralık'a kadar Kıbrıs'ı konuşmayacağız" sözlerine ise itiraz etti. CHP lideri, "Bu çok yanlış bir tavır. Bu sözlerden '17 Aralık sonrası konuşabiliriz' diye anlaşılır. Kıbrıs konusu önemli, ama abartmayın. Kıbrıs konusunda başınız dik olsun. Bu konuda Avrupa'nın bize söyleyeceği bir şey yok. Avrupa Kıbrıs konusunda yaptığı hatayı şimdi bize kabul ettirmeye çalışıyor. Kıbrıs'ı AB'ye alarak yaptıkları hatayı bize kabul ettirmeye çalışıyorlar" dedi.
'No merci' tavrı
Le Figaro gazetesinin, kendisinin 'AB'ye hayır' diyeceği kulisinin işlendiği 'No merci' haberini anımsatan Erdoğan'a Baykal, "Bu bir muhabirin yazdığı yorum haber olmaktan çıkmalı ve objektif bir Türkiye gerçeği olmalı" dedi.
Erdoğan ve Baykal, görüşmeden sonra ortak bir basın toplantısı düzenledi. Başbakan, 17 Aralık öncesi hükümetin üç temel ilke belirlediğini belirterek, bunların 'tam üyelikle sonuçlanacak bir müzakere süreci, müzakere tarihinin net olarak ortaya konulması ve bunun 17 Aralık'ta belirlenmesiyle Türkiye'nin siyasi hassasasiyetleri üzerinde bir spekülasyona gidilmemesi' olduğunu vurguladı. Erdoğan, bir soru üzerine tam üyelik hedefinin Türkiye için tartışılmaz olduğunun altını çizdi.
'Tarihi kavşak, nereye?'
Baykal da, Türkiye'nin tarihi bir kavşağa yaklaştığını belirterek, bu kavşağın çok sorunlu ve sıkıntılı bir yere taşınması ihtimali olduğuna dikkati çekti. Baykal, "Türkiye'yi AB ile ilişkide tutup, bunu tam üyeliğe dönüştürmekte tereddütlü davranmak kabul edilemez. Türkiye'yi tam üyelik ilişkisi dışında tutan anlayış problemli olur. Şimdiden emrivakiye karşı tutumumuzu ortaya koymalıyız" görüşünü dile getirdi.