Ankara'da ilk kıpırtı

Başkentte dün MİT-Çakıcı hareketliliği yaşandı. Başbakan Erdoğan, dün MİT Müsteşarı Atasgun ile buluştu. Ancak Erdoğan'dan dün de herhangi bir açıklama gelmedi.
Başsavcı Ok, Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya dosyasını 1. Başkanlar Kurulu'nu yönetecek Başkanvekili Mater'e elden teslim etti.

ANKARA - MİT'çi Kaşif Kozinoğlu'nun, mafya lideri Alaattin Çakıcı için müteahhit Hakkı Süha Şen ile Yargıtay'da yaptığı kulisle ilgili skandal, nihayet başkenti hareketlendirdi. Başbakan Tayyip Erdoğan ile dün sürpriz bir görüşme yapan MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun'un, Kozinoğlu ile ilgili soruşturma dosyasını sunduğu öğrenildi. Yargıtay Başsavcısı Nuri Ok da Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya ile ilgili dosyayı, 1. Başkanlar Kurulu'na teslim etti.
Eğer 1. Başkanlar Kurulu davaya karar verirse, Özkaya, 'Çakıcı dosyası yönettiği makamda olmadığı için' Yargıtay Ceza Kurulu'nda hâkim karşısına çıkacak. Özkaya, suçlamalar 'göreviyle ilgili' olsaydı, Yüce Divan'da yargılanacaktı.
Gözler Erdoğan'da
Başbakan Erdoğan, Çakıcı skandalıyla çalkalanan Ankara'ya dün döndü. Erdoğan, Esenboğa Havaalanı'nda skandalla ilgili kendisine yöneltilen soruları yanıtsız bıraktı.
Erdoğan'dan birkaç dakika sonra, tatili bittiğinde Ankara'ya döneceğini açıklayan MİT Müsteşarı Atasagun da, yeni Başbakanlık binasına geldi. 25 dakikalık görüşmenin ardından açıklama yapılmadı. Atasagun'un, Çakıcı için Yargıtay'a nüfuz etmeye çalışan Kaşif Kozinoğlu ile ilgili dosyayı Erdoğan'a sunduğu öğrenildi.
Şimdi gözler, Başbakan Erdoğan'a çevrildi. Erdoğan'ın, Kozinoğlu hakkında soruşturma açılması için Başbakanlık Teftiş Kurulu'na talimat vermesi bekleniyor.
Atasagun, Kozinoğlu ile ilgili soruşturma başlattıklarını açıklamış ve Kozinoğlu'nun ifadesini aldıklarını söylemişti. Atasagun, "Biz dosyamızı Başbakan'a veririz. Başbakan isterse soruşturma talimatı verir" demişti.
Yargıtay mesaide
Başbakanlık'ta bunlar yaşanırken, Yargıtay da Çakıcı skandalı için mesaideydi. Yargıtay Başsavcılığı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan 28 Temmuz'da gelen ve Yargıtay Başkanı Özkaya hakkındaki iddiaları içeren dosyayı, 'gereği için' dün Birinci Başkanvekilliği'ne iletti. Yargıtay Başsavcısı Nuri Ok, dosyayı, Yargıtay Birinci Başkanvekili'ne elden teslim etti.
Yalçınkaya soruşturması
Başsavcılık, Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Yalçınkaya ile ilgili iddiaları içeren dosyayı ise Adalet Bakanlığı'na gönderdi. Bakanlığın ise dosyayı hiç zaman geçirmeden Teftiş Kurulu'na iletip Ercan Yalçınkaya hakkında soruşturma başlattığı bildirildi.
Kurul Başkanı Kaban
Yargıtay Başkanvekili Mater Kaban, Özkaya'ya ilişkin dosyayı, inceledikten sonra Yargıtay 1. Başkanlık Kurulu'na götürecek. Yargıtay 1. Başkanlık Kurulu'na, hakkındaki iddialar soruşturulduğu için Eraslan Özkaya değil, Başkanvekili Kaban başkanlık edecek.
Karar tatilden sonra
Adli tatilden sonra toplanması beklenen kurul, gerek görürse ön inceleme için muhakkik üye görevlendirecek. Ön inceleme sonucunda hazırlanan rapor, 1. Başkanlar Kurulu'nda görüşülecek. Kurul, ya soruşturma açılmasına gerek görmeyip dosyayı işlemden kaldıracak ya da soruşturma açılmasına karar verecek. Kuruldan çıkacak olası bir 'soruşturmaya yer yok' kararı, kesin olacak. Eğer kurul, Özkaya hakkında soruşturma açılmasına karar verirse, yeni bir muhakkik üye görevlendirecek.
Suçlamalar görev dışı
İkinci muhakkik üyenin hazırlayacağı fezlekeyi de yine Başkanlar Kurulu değerlendirecek. Kurul, bu kez ya Özkaya hakkında 'işlem yapılmasına yer olmadığına' karar verecek ya da Özkaya'nın yargılanması yönünde karar alacak.
1. Başkanlar Kurulu'nun, Özkaya hakkında dava açılması yönünde vereceği olası kararını, skandala konu olan Çakıcı dosyası, Özkaya'nın yönettiği makamda olmadığı için, Yargıtay Yasası'nın 46. maddesine dayandırması bekleniyor. Bu madde, Yargıtay üyelerinin 'görevi dışında işledikleri suçları' düzenliyor. Kurul, Eraslan Özkaya'nın bu madde uyarınca yargılanmasına karar verirse, Özkaya Yargıtay Ceza Kurulu'nda hâkim karşısına çıkacak. Özkaya'ya atılı suçlamalar 'göreviyle ilgili' olsaydı, Yüce Divan'da yargılanacaktı.
Çözüm: Basına yasak
İddialar karşısında zor durumda kalan Özkaya da diğer yetkililerin başvurduğu yolu seçti. Basın mensuplarının dün Yargıtay'a girişini yasaklayan Özkaya gün boyu odasında hukukçu arkadaşlarıyla görüşmeler yürüttü.