Ankara'dan Papa'ya sert yanıt geliyor

Ankara'dan Papa'ya sert yanıt geliyor
Ankara'dan Papa'ya sert yanıt geliyor
Katolik dünyasının ruhani lideri Papa'nın Vatikan'da 1915 olaylarında ölenleri anmak için düzenlenen ayinde 20. Yüzyıl'ın ilk soykırımının Ermenilere yapıldığını söylemesi Ankara'da tepki yarattı.

RADİKAL - Resmi bir ziyaret için Moğolistan’da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Ankara ’daki kurmayları ve Vatikan Büyükelçiliği ile irtibata geçerek Papa’nın konuşmasıyla ilgili ayrıntılı bilgi aldı. Hürriyet gazetesinden Uğur Ergan'ın haberine göre, Ankara ile Moğolistan arasında kurulan telefon hattı sonucu Türkiye ’nin Papa’nın konuşmasına sert bir açıklamayla karşılık verilmesi kararlaştırıldı. Ankara’da şu sıralar açıklanacak yazılı metin üzerinde çalışmalara başlandı.

Papa: Ermenilerin soykırım kurbanı olduğuna inanılıyor

Mart sonunda AB Bakanı Volkan Bozkır’ın Roma ziyaretine eşlik eden gazetecilere açıklamada bulunan Türkiye’nin Vatikan Büyükelçisi Mehmet Paçaçı ise Papa’nın Vatikan’da ayin düzenlenmesini kabul etmediğini ve soykırım ifadesini kullanmasını beklemediğini öne sürmüştü.

ANKARA NOTA VERMİŞTİ

Papalık makamına seçilmesinin ardından 2013 yılında bazı Ermeni din adamları ve 1915 kurbanlarının yakınlarını Vatikan’da kabul eden Papa burada, 20’nci yüzyılın ilk soykırımının Ermenilere yapıldığını dile getirmişti.

Deutsche Welle Türkçe'nin 2013'te çıkan haberinde, Ankara'nın o dönem Papa Françesko'nun yaptığı açıklamaya tepki göstererek Vatikan'a nota verdiği belirtilmişti. Ankara'daki Vatikan Büyükelçiliği'ne konuyla ilgili protesto notası verildiği açıklamada, Papa'nın sözlerinin "kabul edilemez" olarak nitelendirerek kınanmıştı.