@ismailsaymaz

Ankara'ya en 'mesafeli' parti geliyor: Yeşil ve Sol

Ankara'ya en 'mesafeli' parti geliyor: Yeşil ve Sol
Ankara'ya en 'mesafeli' parti geliyor: Yeşil ve Sol
Eşitlik ve Demokrasi Partisi ve Yeşiller Partisi yollarını birleştirdi; bu beraberlikten Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSGP) doğdu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Partinin eş sözcüsü olarak 48 yaşındaki Avukat Arif Ali Cangı ve 28 yaşındaki sivil toplum aktivisti Sevil Turan getirildi. Cangı’nın İzmir’de, Turan’ın İstanbul’da oturuyor olması, YSGP’yi Ankara ’ya en ‘mesafeli’ parti haline getiriyor. Partinin kurucuları arasında Prof. Ahmet İnsel, yazar Murat Belge, gazeteci Aydın Engin, eski milletvekili Ufuk Uras da yer alıyor. Eş Sözcü Arif Ali Cangı, yeni partide, özgürlükçü sol ve ekolojist düşünceyi buluşturduklarını belirtiyor. Partide yüzde 50 kadın, yüzde 20 genç, yüzde 5 de transeksüel ve engelli kotası koyduklarını kaydeden Cangı, siyasetin solunda yer aldıklarını ve antikapitalist bir kimliğe sahip olduklarını vurguluyor.

İzmir’de, avukatlık yaşamına ve hak mücadalesini devam eden Cangı, YSGP’yi farklı kılan temel nitelikler arasında, “ulusalcı olmayan, sorunların çözümünün yalnızca sınıf siyasetiyle mümkün olmadığını düşünen bir hareket” olmalarını sayıyor. Cangı, şöyle devam ediyor:

“Ayrımcılığa uğrayanların; cinsel, dini ve etnik kimlikleri nedeniyle aşağılananların sözcüsü olacağız. Hem emek hem de kimlik siyasetini birlikte yürüteceğiz. Programımız, ekolojist eksende olacak. Hiyerarşiyi reddediyoruz. Usulen seçsek bile genel başkanımız değil, eş sözcülerimiz olacak. Katılımcılığı önemsiyoruz. Partinin karar süreçleri ve organlarına tüm üyelerin katılımını öngörüyoruz. Kamu çalışanları fahri danışman statüsüyle yüzde 20 kotayla temsil edilecek. Kadınlar yüzde 50, gençler yüzde 20, transeksüeller ve engelliler yüzde 5 kotaya sahip olacak. Herkesin siyasete katılmasını istiyoruz. Bu sebeple, partili olmayanlar için de Diyalog Meclisleri oluşturduk. Onlardan gelecek önerileri karar haline getireceğiz. Siyasetçi zümresi ile yurttaş arasındaki uçurumu kapatacağız.”

Cangı, 2014’teki yerel seçimlere katılacak şekilde örgütlendiklerini fakat Halkların Demokratik Kongresi çatısı altında da davranabileceklerini, henüz bir netleşmenin olmadığını belirtiyor. CHP ’nin sosyaldemokrat kimlikten uzak olduğunu savunan Cangı, AKP ’ye oy veren yüzde 52’lik seçmeni hedef aldıklarını belirterek, “AKP’nin otoriterleşmesinde etkisiz muhalefetin etkisi olduğunu düşünüyoruz. AKP’ye oy verenleri hedef alıyoruz. AKP kitlesini es geçmeden siyaset yapmayacağız” diyor. Bir hukukçu olarak, İzmir Büyükşehir Belediyesi davasından Ergenekon ve Balyoz’a varıncaya dek, eleştirel bir tutum aldığını ifaden eden Cangı, şunları söylüyor:

“İzmir Davası’nda tüm iddialar bir torbaya dolduruldu. AKP’nin CHP’li yerel yönetimleri etkisizleştirdiği iddiası yetersiz kalıyor. Bu davanın özü aslında kamu hizmetlerinin taşeronlaştırılmasıdır. Ergenekon yapılanmasının yarattığı tehlikenin farkındayız. Fakat artık Ergenekon ve Balyoz davalarındaki hukuksuzluk, torbaya her şeyin doldurulması, yargılamayı etkisiz hale getirdi ve sulandırdı. Sanık kim olursa olsun, haklardan yararlanması, tutuksuz yargılamanın esas olması gerekir. Biz bu ilkeyi herkes için savunacağız.”

EŞ SÖZCÜLER KİMDİR?
Mersin’de, 1964’te doğan Arif Ali Cangı, halen İzmir’de yaşıyor ve avukatlık yapıyor. İki çocuk babası olan Cangı, İzmir Barosu’nda iki dönem yönetim kurulu üyeliğinin yanı sıra insan hakları, işkenceyi önleme, kent ve çevre, çocuk hakları ve cezaevi komisyonlarında görev yaptı. Baro başkanlığını küçük oy farklı kaçırdı. Bergama-Ovacık Altın Madeni, Allianoi Antik Yurdu’yla ilgili hukuk mücadelesinin hukuk ayağını üstlendi, Ege Çevre ve Kültür Platformu sözcüsü oldu. Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’nda çalıştı. 2002’de ÖDP İzmir Milletvekili adayı, 2009 yerel seçimlerinde Birlikte Başaracağız Platformu’nun büyükşehir belediyesi başkan adayı, 2011’de EDP il başkanı oldu.

Sevil Turan, Küresel Eylem Grubu ve Küresel BAK’ın Bursa gruplarında yer aldı. 2009’da Yeşiller Partisi Bursa İl Örgütü eş sözcülük görevinde bulundu. Yaklaşık altı yıldır uluslararası genç yeşil örgütlerinin ağı olan Avrupa Genç Yeşilleri ile Yeşil Politika perspektifi doğrultusunda sürdürülebilir yaşam, ifade özgürlüğü ve demokrasi konularında programlar yürüttü.