Anketler oranlarda şaştı

Seçim sonuçları araştırma şirketlerinin karnesini de ortaya koydu.

ANKARA - Seçim sonuçları araştırma şirketlerinin karnesini de ortaya koydu. Yerel seçim öncesi anket yapan kamuoyu araştırma şirketleri siyasi partilerin seçimdeki başarı sıralamasını büyük ölçüde tuttururken, oy oranlarında yanıldılar.
2004 yerel seçimlerine, Tarhan Erdem'in başında bulunduğu A&G'nin NTV için yaptığı anket damgasını vururken, Anar, Sesar ve Pollmark da anket yayımladı. Erhan Göksel'in yönetimindeki Verso ise Türkiye geneli için anket yayımlamamakla birlikte, Göksel seçim sonuçları açıklanmadan hemen önce gazete bürolarına gönderdiği faks mesajıyla tahminlerini sıraladı.
İstanbul, Ankara ve İzmir'e ilişkin anketiyle tartışma yaratan A&G üç büyükşehirdeki belediye başkanlarını tahminde tam isabet sağlarken, oy oranında aynı başarıyı elde edemedi. A&G 26 Mart'ta yayımlanan Türkiye geneline ilişkin ankette, il genel meclisi seçimindeki ilk altı partinin sıralamasını tutturdu. A&G AKP oy oranında 7 puan yanılırken, CHP oy oranını 1 puanlık sapmayla doğru tahmin etti. AKP'nin oy oranını en doğru tahmin eden 3 puanlık yanılmayla Anar olurken, Pollmark CHP'nin oy oranında tam isabet sağladı.Genç Parti'deki erimeyi en doğru tahmin eden de A&G oldu. Seçimde yüzde 2.6 oranında oy alan Genç Parti'nin oyları, diğer anketlerde yüzde 3.4 ile 5.4 arasında görünürken, A&G'nin anketinde yüzde 1.7'de kalmıştı. A&G SP'nin oy oranını da doğruya en yakın tahmin eden şirket oldu. A&G'nin anketinde yüzde 3.7'de görünen SP seçimde yüzde 4.0 oy aldı. SHP'nin aldığı sonuçlar ise tüm tahminlerin altındaydı.
MHP ve DYP'yi kimse göremedi
A&G'nin MHP'ye ilişkin tahmini hariç, araştırma şirketlerinin hiçbiri MHP ve DYP'deki yükselişi tam olarak saptayamadı. İl genel meclisi seçim sonuçlarına göre bugün seçim olsa yüzde 10'luk ülke barajının üstüne çıkıp TBMM'ye girecek MHP ve DYP tüm anketlerde barajın altındaydı.
Verso faks metni gönderdi
Erhan Göksel'in yönetimindeki Verso, seçim sonuçlarının açıklanmasından kısa süre önce gazetelere iddialı tahminlere yer verilen faks metni gönderdi. Verso'nun tahminlerinde AKP'nin Türkiye genelinde yüzde 55 oy oranını geçeceği, CHP'nin 3 Kasım seçimlerinde aldığı oy oranının altında kalacağı, DEHAP'ı içeren SHP bünyesindeki sol ittifakın ise sandıktan üçüncü parti olarak çıkacağı "kesinlikle" ifadesiyle desteklendi. Verso'nun tahminlerinde ayrıca DYP, MHP ve GP'nin 3 Kasım seçimlerine göre 'ciddi' olarak oy kaybına uğrayacağı vurgulandı. Verso'nun açıklamasında, AKP'nin İzmir'de CHP'den şanslı olduğunu, Çankaya'yı AKP'nin almasının "Verso için sürpriz olmayacağı", Eskişehir'i ise az farkla da olsa kazanacağı ileri sürülmüştü. Verso'nun tahminlerinden sadece CHP ve 3 Kasım'la ilişkin olanı tutarken, diğer tahminler, sonuçların uzağında kaldı.
'Seçmen AKP'den ürktü'
Erhan Göksel, söz konusu faks mesajının anket sonucu değil, kendisinin kişisel tahminleri olduğunu savundu. Tarhan Erdem'in anketi ve bu anketin medya tarafından sunum şeklinin seçmenin kafasını karıştırdığı, ayrıca kendisinden sonraki anketleri de yanılttığını ileri süren Göksel, "Seçmen AKP'yi büyük farkla önde gösteren anket sonuçlarından ürktü. Türk halkı yumurtaların tümünü aynı sepette taşımaz. Anadolu'da AKP'den ürken seçmen de başka partilere yöneldi" dedi.