AP'ye karşı 3 partiden ortak bildiri

AP'ye karşı 3 partiden ortak bildiri
AP'ye karşı 3 partiden ortak bildiri
Avrupa Parlamentosu'nun (AP) "Ermeni soykırımı' tasarısını kabul etmesi üzerine harekete geçen AK Parti, CHP ve MHP ortak bildiri yayınladı. Bildiride, AP'nin kararı yok hükmünde sayıldı.

RADİKAL - TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Meclis’te grubu bulunan AK Parti , CHP ve MHP , Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nun 1915 olayları konusunda 15 Nisan 2015 tarihinde kabul ettiği kararına ilişkin ortak açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, “Avrupa Parlamentosu’nun Osmanlı İmparatorluğu’nun tüm İmparatorluk halkı için trajik olan bir dönemine yönelik seçici ve tek taraflı yaklaşımını bir kez daha ortaya koyduğu, Birinci Dünya Savaşı koşullarında Anadolu’daki tüm halkların çektiği acıya duyarsız kalarak sadece Ermenilerin acılarını yücelttiği bu yakışıksız karar, kabulü mümkün olmayan yok hükmünde bir karardır”

“KABULÜ MÜMKÜN OLMAYAN YOK HÜKMÜNDE BİR KARARDIR”

Türkiye Büyük Millet Meclisi Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklama şöyle; “Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nun 1915 olayları konusunda 15 Nisan 2015 tarihinde kabul ettiği kararı, her bakımdan fevkalade talihsiz buluyor ve esefle karşılıyoruz. Avrupa Parlamentosu’nun Osmanlı İmparatorluğu’nun tüm İmparatorluk halkı için trajik olan bir dönemine yönelik seçici ve tek taraflı yaklaşımını bir kez daha ortaya koyduğu, Birinci Dünya Savaşı koşullarında Anadolu’daki tüm halkların çektiği acıya duyarsız kalarak sadece Ermenilerin acılarını yücelttiği bu yakışıksız karar, kabulü mümkün olmayan yok hükmünde bir karardır.”

“TARİH VE HUKUKU HİÇE SAYMASI ANLAMINA GELMEKTEDİR”

“Bu kararıyla Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği adına hukuka aykırı şekilde adeta yargılama yetkisini eline alarak, ülkemize ilişkin tarihsel gerçekle bağdaşmayan haksız suçlamalarda bulunmakta ve kanaat üzerinden insafsızca hüküm vermektedir. Parlamentonun, kendini tarihçilerin ve uluslararası mahkemelerin yerine koyarak tarih yazması ve soykırım gibi çok ciddi bir suç hakkında hüküm vermesi, hem insan haklarını, hem adaleti, hem de tarih ve hukuku hiçe sayması anlamına gelmektedir.”

“BU TARAFGİR YAKLAŞIMI ŞİDDETLE KINIYORUZ”

“Ermenilerin Birinci Dünya Savaşı sırasında, diğer Osmanlı İmparatorluğu vatandaşı herkes gibi yaşadıkları acıları paylaşmak tabiatıyla bir insanlık vazifesidir. Ancak bu acıları, evrensel değerleri göz ardı ederek ve uluslararası hukuku çarpıtarak, siyasi amaçlarla ve Türkiye karşıtlığı için istismar etmek kesinlikle kabul edilemez. Avrupa Parlamentosu, çağrılarımıza rağmen, sorunu derinleştirmeyi tercih etmekte, konunun tarafsız ve bilimsel şekilde araştırılmasından kaçınan Ermeni tarafını bu yönde diyaloğa teşvik etmek yerine iki toplum arasındaki uçurumu daha da derinleştirmektedir. Avrupa Parlamentosu’nun varoluş nedenini teşkil eden, savaş ve çatışma yerine barış, hoşgörü ve ortak geleceğin oluşturulması fikri hilafına benimsediği bu tarafgir yaklaşımı şiddetle kınıyoruz.”

HDP İMZA ATMADI

TBMM'de grubu bulunan üç partinin ortak bildirisine HDP imza atmadı.
Fırat KESKİNKILIÇ /DHA


  http://www.radikal.com.tr/133750413375047

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  HDP'yi tebrik ederim.. - nezihe

  Bir kısa hikaye halfeti'ye iş için gitmiştim. muhteşem bir bölge keşke sular altında klamdanda görebilseydim. oralı olan birine övgü dolu sözler söyledim bölgenin coğrafyası muhteşeml. içi boş ve harabe evlerin mimarisi muhteşem dedim. Buranın halkını gerçekten tebrik ediyorum diyince sağolsun o kişi de mahçup bir ifadeye "o evler bizim değil ermenilerin' dedi.. Anadolunun neresine giderseniz gidin benzer durum hep var.. peki bu insanlar nerede? bunları gezip gören her vatandaş bu soruyu sormuyor mu acaba kendi kendine? biz bir halka kötülük etmemişiz sadece kendimize de kötülük etmişiz.. içimizden bir değeri rengi kaybetmişiz..

  Irkçılık - user760189

  Irkçılığa gelince nasılda bir araya geliyorlar...

  devekusculuguna devam -yanlis bir bildiri - radi11

  CHPnin de buna alet olmasi democrat olmadiginin gostergesi _baykalcilarin partisi hala. Bravo HDP'ye; ozgurlukcu hakki adaleti destekleyen democrat bir partinin ne oldugunu da gosteriyor.

  iste duzen partileri ... - alidevrim1983

  iste duzen partileri ortaya cikti ve HDP nin farki da ortada. oyum azinliklarin hakkini savunan ve gercek demokratik parti olan HDP nindir..

  Gerçek Sosyal Dimokrat! - canyanar

  HDP'yi kutlarım. Gerçek bir sosyal demokrat parti gibi, evrensel insan haklarınn arkasında durduğunu, yapılan haksızlığın hangi milletten hangi şartlarda gelirse gelsin haksızlıksa buna karşı geleceğini göstermiş oldu. Umarım bu çizgisini bozmaz ve ikinci meşrutiyet yıllarında güneyedoguda Kürtlerin Ermenilere ve Suryanilere yaptığı katliamlardan dolayı da özür dilerler. umarım bu ülkedeki herkesz bir gün Rumlardan, Ermenilerden ve Kürtlerden özür diler ve geçmişten ders çıkartır.

  Güzel - Dedemkorkut

  Olumlu bir adım. İlk kez siyaset işe yaradı. Parmak işaretiyle tarih yazılmaz. ayıptır.

  HDP zaten imza atmaz. - user678437

  aksi durumda onlardan ne farkı kalır. bütün savunduğu insancıl değerlere ters olan bir hareketin içinde zaten olmaz.