'Aramızda ahlak farkı var'

CHP lideri Deniz Baykal, eski ideolojik tartışmaların kalmadığını,
ancak böyle olmasının aralarında fark olmadığı anlamına gelmediğini söyledi.

ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal, eski ideolojik tartışmaların kalmadığını,
ancak böyle olmasının aralarında fark olmadığı anlamına gelmediğini söyledi. Baykal, "Bazıları, 'Sağla sol arasındaki fark Coca Cola ile Pepsi Cola arasındaki farka benziyor' diyor. Sağ ile solun arasında büyük bir ahlak farkı, değerler sistemi ve dünya görüşü farkı var. Sağ partilerin varoşlardan oy alması bu gerçeği değiştirmez" dedi. CHP lideri, partisinin dünkü grup konuşmasında şu mesajları verdi:
Aynı kefede değiliz: 10 milyon insanın yatağa aç girdiği bir tabloya tepki duyan anlayışı aynı kefenin içine koymak mümkün mü? Sağın derdi kendi zenginini yaratmak ve serveti ele geçirmek. Bizim derdimiz geniş halk kitlelerinin, okumayan çocukların önünü açmak, Türkiye'yi kalkındıracak yatırım yapmak ve ekonominin büyümesini sağlamak.
Sağ ile sol arasında büyük ahlak farkı, değerler sistemi ve dünya görüşü farkı var. Onların da varoşlardan oy alması bu gerçeği değiştirmez. Bu insanların iktidar tarafından terk edildiği, kendi haline bırakıldığı er geç anlaşılacak.
Bedelli ne oldu?: Başbakan yerel seçimler öncesi birden bedelli askerliği gündeme getirdi. Bedelli için dilekçe verin çağrısı yaptı. Seçim bitti. Başbakan şimdi konuyla ilgili yasa teklifi verilmesine 'Bana niye haber verilmedi' diye şikâyet ediyor. Bu bir siyaset ahlakı, siyaset üslubu. Bu yöntemle siyaset yapan insanlar ne yazık ki bugün devleti yönetiyor.
Dokunulmazlık: Anayasa değişikliği için hükümet birdenbire harekete geçti. Dün (önceki gün) Dışişleri Bakanı beni aradı. Kıbrıs ve Irak'ta yer yerinden oynuyor, Dışişleri Bakanlığı'ndan ses yok. Anayasa paketiyle ilgili bize bigi vereceklerini söylüyor. Paket geliyor, içinde yine dokunulmazlıklar yok. Dokunulmazlıkları dışlayan bir Anayasa değişikliğiyle
karşımıza çıkarlarsa iktidarın demokratikleşme konusundaki samimiyetini sorgulama hakkımız doğar. 'Bizim çoğunluğumuz var, kimsenin katkısına ihtiyacımız yok' diyorlarsa kendileri bilir. Muhalefetin önerilerini dışlayanlar, oyunu da dışlamayı göze alsın.
Kulislerde dolaşmak yargıya ihanet: Yargı bağımsızlığının güvence altına alınması öncelikli ihtiyacımız. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun yapısı ve işleyişi değiştirilmeli. Anayasa Mahkemesi'ne seçilecek yargıçların Meclis'te oylanarak seçilmesi yaklaşımı yargı sorunlarını çözmesi bir yana, Türkiye'yi çok tehlikeli bir yola sürükler. Anayasa Mahkemesi üyelerinin Meclis kulislerinde dolaşmasını öngörmek yargıya yapılacak en büyük ihanet.
Kıbrıs felaket: Annan Planı kabul edilirse Güney Kıbrıs Rum, Kuzey Türk-Rum kesimi olacaktır. Tarih bunun böyle olduğunu gösterecek. Türklerin içine üçte bir Rum yerleştirilecek. Türkiye AB' ye giremezse Kıbrıs bir felaket senaryosuna dönecek.