'Aranan kişi RTÜK üyesi'

Vakit gazetesi köşe yazarı Asım Yenihaber'in, 'Onbaşı bile olamayacakların general olduğu ülke' başlıklı yazısında kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu iddiasıyla...

ANKARA - Vakit gazetesi köşe yazarı Asım Yenihaber'in, 'Onbaşı bile olamayacakların general olduğu ülke' başlıklı yazısında kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu iddiasıyla 312 generalin gazete aleyhine açtığı 624 milyarlık tazminat davasında, yazının, RTÜK üyesi Mehmet Doğan tarafından kaleme alındığı ileri sürüldü.
20. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki dünkü duruşmada yargıç Bülent Çınar, Yenihaber'in adresi sorulan gazetenin, 'yazarın adresini bilmediklerini, yazılarını faks ve elektronik postayla yolladığı' yanıtı verdiğini söyledi.
Generallerin avukatı Bilgin Yazıcıoğlu ise, Yenihaber'in gerçek kimlik ve adresine ulaşılmasının resmi yazışmayla mümkün olduğunu savundu. Türk Telekom'a yazılacak müzekkereyle Yenihaber'in gerçek kimlik ve adresinin ortaya çıkacağını ileri süren Yazıcıoğlu, "Bu kişi RTÜK üyesidir. Devlet memuru olan bir insan saklanıyor" dedi.
Yazıcıoğlu, iddialarına ilişkin dilekçeyi de ekleriyle mahkemeye sundu. Dilekçede, 'TTNET'e ait 81.212.14.73 IP' numarasının Mehmet Doğan'a
ait olup olmadığının Türk Telekom'dan sorulması istenerek, "Yapılacak soruşturma ile Doğan'ın TTNET'e ait bu IP numarası ile evindeki telefondan internete bağlanarak yazılarını gazeteye gönderdiği ortaya çıkacak" denildi. Mahkeme yargıcı Bülent Çınar, istenen kayıtların Türk Telekom'dan sorulmasına karar vererek, duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.
Doğan: Ben yazmadım
RTÜK üyesi Mehmet Doğan ise iddiaları yalanladı. Doğan, şunları söyledi:
"RTÜK'e seçilmeden önce Vakit' te sürekli yazıyordum. Seçildikten sonra arada bir yazıyorum. Yazılarım ikinci sayfada çıkıyor. Orada başkaları da yazıyor. Bu olayda isim karışıklığı oldu. Veya arkasında bilmediğim senaryolar var. Dava konusu yazıyı ben yazmadım. Benim yazılarım ismimle çıkıyor."