Arınç 381 oyla başkan

TBMM Genel Kurulu'nda yapılan 3. tur oylama sonucu AKP Manisa Milletvekili Arınç, 381 oy alarak yeniden Meclis Başkanlığı'na seçildi.

TBMM Genel Kurulu'nda yapılan üçüncü tur oylama sonucu AKP Manisa Milletvekili Bülent Arınç, 381 oy alarak yeniden Meclis Başkanlığı'na seçildi. İki yıl TBMM Başkanlığı yapan Arınç, erken seçim olmaması halinde üç yıl daha bu görevde kalacak.
TBMM Geçici Başkanı İsmail Alptekin başkanlığında toplanan Genel Kurul'da bugün gerçekleştirilen üçüncü tur oylamaya 478 milletvekili katıldı. Oylama sonucunda Arınç, 381 oy alarak yeniden Meclis Başkanı seçildi. 91 milletvekili boş oy kullanırken 6 oy da geçersiz sayıldı.

YILDIZ ÇEKİLDİ

Üçüncü tur oylamaya geçilmeden önce AKP İzmir milletvekili Serpil Yıldız, Meclis Başkanlığı adaylığından çekildiğini açıkladı. Genel Kurul’da Yıldız'ın adaylıktan çekildiğine ilişkin olarak şu tezkere okundu:
"Özgür irademle çoğulcu demokrasiye katkıda bulunmak ve Türk kadınının özgüvenini bu vesileyle bir kez daha vurgulamak üzere aday olduğum Meclis Başkanlığı seçimlerinden, Yüce Meclis'in ilk iki turdaki genel eğilimi diğer aday lehine tezahür ettiğinden çekiliyorum. Bu vesileyle Meclisimizde yaşanan demokratik seçimlere bir nebze olsun katkıda bulunma onurunu şahsıma yaşattıkları için tüm milletvekili arkadaşlarıma şükranlarımı sunar, üçüncü turda değerli başkan adayımıza başarılar dilerim."