Arınç: 8 Haziran'dan sonra yolsuzluk dosyası açıklayacağım demedim

Arınç: 8 Haziran'dan sonra yolsuzluk dosyası açıklayacağım demedim
Arınç: 8 Haziran'dan sonra yolsuzluk dosyası açıklayacağım demedim
Seçimden sonra Melih Gökçek hakkında dosyalar açıklayacağını söyleyen Bülent Arınç, bu sözlerinin hatırlatılması üzerine, "8 Haziran'dan sonra yolsuzluk dosyası açıklayacağım demedim" yanıtını verdi. Arınç 30 Mart 2014'teki yerel seçimde oyunu Gökçek'e vermediğini de söyledi.

RADİKAL - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında seçimden sonra bazı dosyalar açıklayacağı yönündeki sözleriyle ilgili olarak, "8 Haziran'dan sonra yolsuzluk dosyası açıklayacağım demedim. Bildiklerimi söyleyeceğim dedim" dedi.

"2009 ve 2014’te Gökçek'in adaylığına karşı çıktım" diyen Arınç, "O cemaatten 2009’da Hüseyin Gülerce ve Harun Tokak, 2014’te de Cemil Koca geldiler bana ‘Melih bey devam etsin bu hizmetler yürür’ falan dediler. Ben yine kanaatlerimi ifade ettim. Partinin kararı Gökçek olunca arkasında durdum. Oyumu vermedim" diye konuştu.

Arınç, kendisi hakkında attığı tweetlerin ardından "Gökçek'i siyaseten bitirme" kararı aldığını ama artık buna gerek kalmadığını da söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, seçim öncesinde AK Partili Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'le yaşadığı polemik konusunda ilk kez ayrıntılı konuştu. Cemaatle Gökçek'in arasının iyi olduğunu iddia eden Arınç, ''Arsaları verdi verdi verdi, Tayyip Bey'ten zılgıtı yiyince onları iptal etmeye kalktı'' dedi.

Gökçek'in Belediye Başkan adaylığı için cemaatin önde gelenlerinin kendisinden ricacı olduklarını açıklayan Arınç "Onlarla arası iyiydi. 2009 ve 2014’te adaylığına karşı çıktığımda o cemaatten 2009’da Gülerce ve Harun Tokak, 2014’te de Cemil Koçak geldiler bana ‘Melih bey devam etsin, bu hizmetler yürür’ falan dediler. Ben yine kanaatlerimi ifade ettim. Partinin kararı Gökçek olunca arkasında durdum" dedi.

Mansur Yavaş'tan Bülent Arınç'ın oy itirafına 'gülücük'lü yanıt

'TAYYİP BEY'DEN ZILGITI YİYİNCE...'

Arınç, "parsel parsel" ifadesi ile Gökçek'in Ankara'da bazı arsaları Cemaat'e vermesini kastettiğini vurgulayarak, "Arsaları verdi verdi verdi, Tayyip Bey'den zılgıtı yiyince iptal etmeye kalktı" dedi. 

Arınç, CNN Türk'te katıldığı programda, "Gökçek hakkında son kez konuşuyorum" dedi ve bu konudaki tüm soruları yanıtladı.

'KENDİSİ DE KABUL ETTİ'

Arınç, Melih Gökçek'in Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı sıfatıyla cemaate hangi arsaları verdiğinin gazetelerde de yayınlandığına vurgu yaparak, "Kendisi de kabullendi. Ben hayırsever insanım, kim benden  de ne istediyse verdim diyor" diye konuştu.

Arınç, Gökçek'in verdiği arsaların bir kısmıyla ilgili BirGün Gazetesinde haberler yer aldığını, kendisinin de bunu kabul ettiğini dile getirerek, bunun yargı tarafından araştırılması gerektiğini kaydetti.

Gökçek'le ilgili iddiaların peşine "herkesin düşebileceğine" dikkat çeken Arınç, "Yolsuzluk konusuysa bunu herkes bilebilir, herkes bunun ardına düşebilir. Medyamız da araştırmacı gazetecilerimiz de yargı da pek çok şeyi biliyordur, gerekenler yapılır" dedi.

'KİMSE İKAZ ETMEDİ, O TWEETLERİ SİLMEDİ'

Gökçek'in kendisini ve ailesini "paralel yapıyla ilişkili" gösteren tweetleri, Bakanlar Kurulu sürerken attığını belirten Arınç, süreci şöyle anlattı: "Şaşırdım ve üzüldüm. Birkaç saat geçti. Zannettim ki birileri bunu  ikaz edecek ve bu tweetler silinecek özür dilenecek. Ama hoşlarına gitmiş ki..."

'BAŞBAKAN BANA, "GÖKÇEK'İ MUHATTAP ALMA" DEDİ'

Bakanlar Kurulu sonrasında açıklama yapmadan önce Başbakan Ahmet Davutoğlu'yla konuyu konuştuğunu söyleyen Arınç, "Başbakan’a sordum. 'Bunu muhatap alma, yanlış yapmış. Yanlışlığın hesabı bir şekilde sorulur, üzerinde durma' dedi. Sonra da birkaç bakanla ayak üstü konuştuk. 'Sen kimsin o kim muhatap alma' dediler" diye konuştu.

'PARALELLE İRTİBATIMIZI 17-25 ARALIK SONRASI KESTİK'

Gökçek'in kendisini ve ailesini, özellikle de kızı ve damadını "paralel yapıyla ilişkili" gösterdiğini anlatan Arınç, "17-25 Aralık olduktan sonra bunların ne yaptıklarını gördükten sonra irtibatımızı kestik. Hizmet hareketine iyi gözle bakanlara sempati duyduk ama devleti ele geçirmeye çalışanlara sempati duymadık" dedi.

'8 HAZİRAN'DA AÇIKLAYACAĞIM DEMEDİM'

Gökçek konusundaki iddiaları gündeme getirdiği Bakanlar Kurulu sonrası basın toplantısına atıf yapan Arınç, "Hiçbir cümlemde 8 Haziran’da açıklayacağım diye bir sözüm yok" dedi.

Arınç şöyle konuştu: "8 Haziran’dan sonra yolsuzluk dosyası açıklayacağım demedim. Ak Parti kurulduğunda bu kişi AK Parti’ye karşı,  Tayyip Erdoğan ’a karşı en büyük düşmanlığı yaptı. AK Parti’ye son gelenler arasındadır. Ona paralel yapıyla ilgili, seçim sonuçlarını onlarla kazandın, beni itham etme, kendine bak dedim. Yapılan işler hukuka aykırıysa yargı ne yapacaksa yapar."

'SİYASETEN YOK ETMEYİ DÜŞÜNMÜŞTÜM AMA...'

Arınç, bundan böyle Gökçek konusunda "siyaseten de konuşmayacağını" belirterek, "Bir yerlere yaranmak için beni kullanan birini siyaseten yok etmeyi düşünmüştüm. Ama gerek kalmadı. Seçim sonuçları önemli bir göstergedir. Tahlilleri içinde de sebeplerden birisi belediye başkanı ya da başkanları olabilir. Belediyelerde olan bitenler, başkanların performansı da mutlaka dikkate alınmalıdır" dedi.