Arınç: AB için yolumuz açık

Meclis Başkanı Bülent Arınç, AB'nin, Türkiye'ye aralıkta tam üyelik için müzakere tarihi vermesinin büyük olasılık olduğunu söyledi.

İSTANBUL - Meclis Başkanı Bülent Arınç, AB'nin, Türkiye'ye aralıkta tam üyelik için müzakere tarihi vermesinin büyük olasılık olduğunu söyledi. Hollanda'nın Lahey kentinde gerçekleştirilen 'AB Parlamento Başkanları Konferansı'na katılan Arınç, dün yurda döndü.
Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenleyen Arınç, Hollanda,
İtalya, Belçika, Finlandiya, Portekiz, Bulgaristan ve Yunanistan parlamento başkanlarıyla ikili görüşmeler yaptığını anlattı. Arınç, "Muhataplarımdan, aralık ayı sonunda AB üyeliğimiz için müzakere tarihi alacağımız konusunda olumlu izlenimler edindim. AB yolunda Türkiye'nin yolu açık. Reform çalışmalarımız için de herkes bizi takdir ediyor" dedi.
'AİHM kararı tartışılmalı'
Başkan Arınç, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) türbanla ilgili kararını nasıl değerlendirdiği' yönündeki sorular üzerine de şöyle konuştu: "Karar siyasetçiler, hukukçular ve toplumbilimciler tarafından mutlaka tartışılacak. AİHM sözleşmesi içinde özgürlükler var. AİHM'nin bazen bu sözleşme hükümlerini farklı yorumladığına şahit olabiliyoruz. Dolayısıyla bu kararı beğenmek veya beğenmemek mümkün olduğu gibi, eleştirmek veya çok haklı bulmak da mümkündür.
Laikliğin anlayış ve yorumlanma biçimi Avrupa ülkelerinde farklılıklar göstermekte. Mesela özellikle türbanın üniversitelerde yasaklandığı hiçbir Avrupa Konseyi üyesi ülke yok. Önemli olan özgürlükler. Terör ve şiddeti çağrıştırmadığı, kamu düzenini bozmadığı ve suç işlenmesini teşvik etmediği sürece bu özgürlükler alabildiğine yaşanmalı. Karar tartışılmalıdır."