Arınç aday gösterildi

AKP Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay, Manisa Milletvekili Bülent Arınç'ı Meclis Başkanlığı'na aday gösterdi.

AKP Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay, Manisa Milletvekili Bülent Arınç'ı Meclis Başkanlığı'na aday gösterdi. Dilekçesini TBMM Genel Evrak Müdürlüğü'ne veren Yarbay, Arınç'ı aday olarak gösterdiğini belirtti.
Dün yaptığı açıklamada, yeni dönemde de Meclis Başkanlığı görevini sürdürmek istediğini söyleyen Arınç ise, "partimizin grup başkan vekilleri tarafından, grup adına değil şahısları adına, pazartesi ya da salı günü benim adaylığım için başvuru yapılacak" demişti.
Meclis Başkanlığı için seçimlerin ilk iki turu 6 Ekim çarşamba günü yapılacak. Üçüncü ve dördüncü turların 7 ekim perşembe günü yapılacağı seçimler, gizli oyla yapılacak.
Yeni Meclis Başkanı'nın ilk iki turda seçilebilmesi için, toplam milletvekili sayısının nitelikli çoğunluğu olan 367 milletvekilinin desteği gerekiyor. Üçüncü turda ise 276 oy aranacak.
Adaylar bu oy oranına da erişemezse, bu sefer dördüncü ve son tur yapılacak. En fazla oyu alan aday, Meclis Başkanı olacak. Son tur oylamaya, yalnızca üçüncü turda en fazla oyu alan iki isim katılabilecek.