Arınç: AİHM kararı tartışılır

TBMM Başkanı Arınç, AİHM'in türban konusunda verdiği kararın tartışılacağını söyledi.

Hollanda'nın Lahey kentinde gerçekleştirilen Avrupa Birliği (AB) Parlamento Başkanları Konferansı'ndan dönen TBMM Başkanı Bülent Arınç, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Arınç, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) türbanla ilgili kararını nasıl değerlendirdiği yönündeki soru üzerine, AİHM'nin kararının Türkiye'de hem siyasetçiler, hem hukukçular, hem de toplumbilimciler tarafından mutlaka tartışılacağını söyledi.
Arınç şöyle konuştu: "AİHM Sözleşmesi içerisinde özgürlükler vardır. Bu özgürlüklerin sınırı da belirtilmiştir. AİHM, bazen bu sözleşmedeki hükümlere uygun kararlar alabiliyor. Bazen de bu sözleşme hükümlerini farklı yorumladığına şahit olabiliyoruz. Dolayısıyla bu kararı beğenmek veya beğenmemek mümkün olduğu gibi, eleştirmek veya çok haklı bulmak da mümkündür. Ama bu konuda şunu söylemek mümkün; Laikliğin anlayış ve yorumlanma biçimi Avrupa ülkelerinde farklılıklar göstermektedir. Bütün bu farklılıklara rağmen, mesela özellikle türbanın üniversitelerde yasaklandığı hiçbir Avrupa Konseyi üyesi ülke yoktur. Kamu görevlileri bakımından ve ilköğretimde bildiğiniz gibi Fransa'da bir örnek vardır. Bu örnekler de, diğer Avrupa ülkeleri tarafından farklı şekillerde algılanmış ve eleştirilmişlerdir."
Arınç, AİHM'nin kararı üzerinde yorum yapmayacağını belirterek sözlerini şöyle tamamladı: "Ama önemli olan özgürlüklerdir. Bu özgürlüklerin, terör ve şiddeti çağrıştırmadığı sürece, kamu düzenini bozmadığı sürece, suç işlenmesini teşvik etmediği sürece alabildiğine özgür yaşanmasıdır. Demokratik ülkelerde özgürlükler asıldır, yasaklar istisnadır. Bu kararın, hukukçular tarafından ciddi biçimde ele alınıp tahlil edilmesinde yarar görmekteyim."