Arınç: Bardağı taşıran son damla!

Arınç: Bardağı taşıran son damla!
Arınç: Bardağı taşıran son damla!

Bülent Arınç

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Akçakale'de 5 vatandaşın ölmesinden sonra açıklama yaptı: Bardağı taşıran son damla oldu. Karşılığını vereceğiz

ANKARA - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Akçakale'deki patlamayla ilgili "Bunun uluslararası hukukta karşılığı vardır. Bardağı taşıran son damla oldu. Karşılığını vereceğiz" dedi.

NATO'YU GÖREVE ÇAĞIRDI

Arınç, Akçakale'ye top mermisi düşmesine ilişkin, Türkiye 'nin NATO üyesi olduğunu hatırlatarak, “NATO sözleşmesinin belli maddeleri, üye ülkelerden birinin şu veya bu şekilde saldırıya uğraması karşısında buna karşı yükümlülükler getirmektedir. Biz gözünü karartmış insanlar değiliz. Ama insanımızın hayatını kaybetmesi ve topraklarımıza bir saldırının olması karşısında da elbette haklarımızı sonuna kadar koruyacağız” dedi.

ATALAY:SURİYE'NİN İÇİNE ÇEKMEK İSTİYORLAR

Beşir Atalay da “Türkiye’yi Suriye’nin içine çekmek istiyorlar. Çok vahim ve ileri bir gelişme” şeklinde konuştu. Akçakale'ye top mermisi düşmesi sonucu ilk belirlemelere göre 5 kişinin hayatını kaybettiği, 2'si ağır 8 yaralı bulunduğunu bildirdi.TBMM Genel Kurulu'nda Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı'nın görüşmeleri sırasında siyasi partilerin grup başkanvekilleri, yerlerinden söz alarak, Akçakale'deki top mermisi düşmesi sonucu hayatını kaybedenler olduğunu belirtip, ölenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, bölgeye gitmek üzere bir milletvekili heyeti görevlendirdiklerini de söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Suriye'de yaşanan hadiseleri, milletin, Meclisin ve hükümetin takip ettiğini kaydetti. Son 20-25 gündür Akçakale'ye sınır yerleşim biriminde çok ciddi çatışmalar yaşandığını belirten Çelik, bu çatışmaların bazı yansımalarının da bu süreç içerisinde Akçakale'de hissedildiğini söyledi. Çelik, şunları kaydetti:
Bugün 17.00 sularında bir top mermisinin düşmesi neticesinde ilk belirlemelere göre 5 kişinin hayatını kaybettiği, 8 yaralı bulunduğu, 2'sinin durumunun ağır olduğu bilgisini aldık. Vatandaşlarımızın güvenliği tabi ki esastır. Bütün güvenlik güçlerimizin orada görevlerinin başında. Bu vesileyle bir paniğe, telaşa gerek yok. Devletimiz bütün güçleriyle, bütün sınır bölgelerinde üzerine düşen görevi yapma gayreti içinde. İlgili tüm kurumlar konu üzerinde. Biz de olayı takip ediyoruz. Suriye'de cereyan eden hadiseler ve onun bu boyuttaki yansımaları bir yönüyle de kaçınılmaz maalesef.”

TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam da ölenlere Allah'tan rahmet diledi. Sağlam, “Bu tür olayların müsebbibi olan Suriye hükümetini de Meclis adına kınıyorum” dedi.