Arınç: BDP Diyarbakır'da suç işledi

Arınç: BDP Diyarbakır'da suç işledi
Arınç: BDP Diyarbakır'da suç işledi
Bülent Arınç, haftasonu Diyarbakır'da yapılmak istenen olaylı mitingle ilgili "BDP'nin Genel Başkanı da milletvekilleri halkı sokaklarda yürüyerek Valiliğin kararına karşı gelmeye, direnmeye, davet etmişlerdir. Bu açıkça suçtur" dedi.

ANKARA - Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Arınç, BDP 'nin Diyarbakır'da yapmak istediği miting ve daha sonraki olaylarla ilgili açıklamalarda bulundu.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın açıklamalarında Vali'yi suçlaması ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın ve Valiliğin gösteri konusunda bilgilendirildiğini ancak dinlenmediği şeklindeki iddialarının hatırlatılması üzerine Arınç, böyle bir konuşmanın Bakanlar Kurulu'nda yapılmadığını ve gündeme gelmediğini belirterek, kendisinin de gazetelerden ve Demirtaş'ın açıklamalarından konuyu bildiğini söyledi.

Arınç, olayı ‘saptırmaya’ gerek olmadığını, BDP'nin miting yapmak istediğini ve bu doğrultuda Valilik'ten izin istediğini ancak Valiliğin de yaptığı inceleme, araştırma, istihbaratlar doğrultusunda mitinge izin verilmeyeceğini ifade ettiğini belirtti.

VALİLİĞİN KARARIDIR
Valiliğin verdiği bu kararın normal prosedür olduğunu ve Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'ndaki hükümler dikkate alınarak her Valiliğin kendi yetki alanı içerisinde böyle kararlar verebileceğini hatırlatan Arınç,şunları kaydetti:

“Fakat buna rağmen BDP'nin Genel Başkanı da milletvekilleri de sık sık konuşmalar yaparak Valiliğin bu kararını tanımayacaklarını, dolayısıyla halkı da bizzat sokaklarda yürüyerek Valiliğin kararına karşı gelmeye, direnmeye, bu kararı yok saymaya, davet etmişlerdir.

Bu açıkça suçtur. Bu suç işlenmiştir ve tabi bu ısrar karşısında güvenlik görevlileri de yetkilerini kullanmak zorunda kalmışlardır.

Yetki aşımı, orantısız güç kullanımı bunların hepsinden bahsedebilirsiniz. Ama ortalıkta valiliğin verdiği bir karar vardır, bu karar aleyhine de yargıya gitmemiştir BDP. Gitseydi belki toplantı yapacak bir imkanı da bulabilirdi. Madem ki karar olduğu yerde duruyor ve Valiliğin çok açık yüreklilikle açıkladığı gibi bazı arama ve taramalarda da silahlar bulunmuşsa patlayıcı maddeler bulunmuşsa orada toplanacak büyük bir kalabalığın suç işlemeye yönlendirileceği konusunda bir istihbarat da temin edilmişse Valiliğin bu kararına hepimizin uyması gerekirdi.

Dolayısıyla Valilik, elindeki yetkiyi kullanmıştır ve bu yetkiyi kimseyle paylaşmasına da ihtiyacı yoktur. Sayın Bakanımız İçişleri Bakanlığı yapmış bir insandır. İçişleri Bakanlığı yapmış bir kişinin Valiliğin bu yetkisini bilmemesi düşünülemez. Dolayısıyla bu haberlerin doğru olmadığı kanaatindeyim.”

“KARARI KOLAYLAŞTIRICI BİR TAVIR TAKINMALARI GEREKİRDİ”
Arınç, Vali, Emniyet Müdürlüğü ve organizasyonlarda sorumlu ve yetkili olanların yapılmak istenen bu mitingin tarih itibarıyla bazı olaylara denk geldiği ve bu nedenle böyle büyüklükteki bir mitingin başka kötü amaçlar için de kullanılabileceğini ifade ettiğini belirterek, “Bir hukuk devleti ise Türkiye ve siyasi bir partinin genel başkanları da bu gerçeği biliyorsa Valiliğin kararına karşı gelmek değil bu kararı kolaylaştırıcı bir tavır takınmaları gerekirdi. Dolayısıyla bir bakanın bir valinin yetkisine müdahale etmesi söz konusu değil” diye konuştu. (aa)