Arınç: CHP ettiğini buluyor

Arınç: CHP ettiğini buluyor
Arınç: CHP ettiğini buluyor
Bülent Arınç, 4+4+4 önerisinin Eğitim komisyonundan geçerken yaşanan büyük kavgayla ilgili 'Men Dakka duka (eden bulur). Siz öyle yaparsanız, komisyonun çalışması için de AK Parti'li milletvekilleri gelirler, söz hakkını alırlar. Hiç şikayet etme durumunda değilsiniz' dedi.

ANKARA - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde yapıldığı iddia edilen görevden almalar ve Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın Merkez’e çekildiği yönündeki iddiaları değerlendiren Arınç, “İstanbul Emniyeti’nde yapılması muhtemel veya gerçekleştirilmiş değişiklikler konusunda bir bilgimiz yok” dedi.

Arınç, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın Vali statüsünde görev yaptığını hatırlatarak “Kendisinin görevden alınması veya görev yerinin değiştirilmesi ile ilgili ne hükümetimizin ne de bakanlığın bir tasarrufu olmadı. Ancak bildiğiniz gibi daha alt rütbede çalışan emniyet görevlileri Vali’nin kararıyla da emniyet müdürünün istemiyle de görev yerleri değiştirilebilir. Geçtiğimiz ay ve aylarda buna ilişkin bildiğiniz gibi görev yerlerinin değiştirilmesi söz konusu olmuştu. Emniyet müdürüne yönelik olarak bu sadece şu an itibariyle bir şüpheden veya bir zandan ibarettir. Sayın Hüseyin çapkın’ın görev yerinin değiştirilmesi gibi bir tasarruf söz konusu değildir” değerlendirmesinde bulundu.

“KOMİSYON’U KİLİTLEMEYE ÇALIŞAN CHP ’DİR”
TBMM Milli Eğitim Komisyonu’nda yaşanan kavga ve teklifin komisyondan çıkarılmasına ilişkin de görüşleri sorulan Arınç, “Bu tatsız görüntüler hepimizi üzmektedir. Ama bu görüntülere, kavgalara, münakaşalara, birbirlerine hakarete varacak düzeyde itham etmelere ne TBMM müstehaktır, ne de Türk Milleti bunları görmekten memnundur” değerlendirmesinde bulundu. Arınç, suçlunun aranabileceğini ancak bu görüntülerin milletvekillerine yakışmadığını vurgulayarak şöyle devam etti:

“Ben sadece Komisyon başkanı ki beyefendiliği ile müsamahası ile hoşgörüsüyle, bilim adamlığıyla, bütün milletvekillerimizin saygı duyduğu sayın Prof. Nabi Avcı’nın yaptığı açıklamaya dikkatinizi çekmek istiyorum. Neredeyse 11 gündür komisyona gelmesi alt komisyon vs ile 11 gündür bu münakaşalar devam ediyor. Bu münakaşalar sırasında muhalefet partisi olarak CHP kaç saat konuşmuştur. 90 küsur saat. AK Parti ’nin üye sayısı fazla olmasına rağmen takriben 3-4 saat konuşulmuştur. Bir rekor kırdığını iddia ederek bundan da kendine pay çıkarmaya çalışan bir milletvekili 4+4+4 ismini taşıyan bu tasarı üzerinde acaba ne konuşmuştur. Hiçbir şey konuşmamıştır. Sadece 12 saat elindeki kitapları okuyarak zaman doldurmaya çalışmıştır. Ne kanun tasarısı üzerinde bir cümlesi vardır, ne bir eleştirisi vardır, ne bir önerisi vardır. Kabadayı edasıyla külhanbeyi edasıyla, bağırarak çağırarak Milli Eğitim Komisyonu’nu hatta yerini bile değiştirerek, komisyon üyesi olmayanları getirerek ben de 12 saat konuşacağım iddialarıyla komisyon çalışmalarını kilitlemeye çalışan görüntülere de bakın, zabıtlara da bakın CHP’dir. Bundan sadece üzüntü duyduğumu ifade etmek istiyorum.”

“MEN DAKKA DUKKA” HATIRLATMASI
Arınç, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ’nun ifade etti herkesi ilgilendiren bu konuda uzmanlara sorulması gerektiği yönündeki önerilerini anımsatarak böyle samimi istekler olsaydı milletvekillerinin bunu yapmaması gerektiğini vurguladı. Yapılacak şeyin konuya eleştiri ve öneri getirilmesi olduğunu belirten Arınç, “Konuyla hiçbir ilgisi yoktur yaptıkları şeyin. Adeta bir kabadayılıktır, meydan okumaktır. Komisyon’dan da geçmiştir. Bugüne kadar ki Meclis teamüllerine uygun şekilde oylanmış ve geçmiştir” dedi. Komisyon odasının bugüne kadar CHP ve muhalefet milletvekilleri tarafından doldurulduğunu, bugün AKP ’li vekiller tarafından doldurulmasından şikayetçi olmamak gerektiğini de kaydeden Hükümet Sözcüsü Arınç, “Men Dakka dukka diye bir şey söylenmişti geçmişte. Siz öyle yaparsanız bu komisyon çalışması için de AK Parti’li milletvekilleri gelirler, sıraları doldururlar, söz hakkını alırlar. Hiç şikayet etme durumunda değilsiniz” diye konuştu.

Arınç, bir soru üzerine de bunun bir kanun teklifi olduğunu, teklifin en mükemmel şekilde çıkması için de hükümet olarak katkı vermeye devam edeceklerini söyledi.

“İDDİALARINI SÖYLEMEK İÇİN VAKİT VAR”
Arınç, CHP MYK tarafından bugün açıklanan bildiride yasanın, kız çocuklarını erken yaşta evlenmeye zorlayacağı yönündeki iddialarının hatırlatılması üzerine ise Arınç, şu değerlendirmede bulundu:

“Bunların hiçbirisi maharet değil. Neden ve niçinini sormamız lazım. 5N1K diye bir şey var. Bu bir hüküm cümlesidir. Kanun’un neresinde hangi hüküm çocuklarımızı erken yaşta evlenmeye yönlendirecek? ‘Bütün kız çocukları bütün evlatlarımız mutlaka okumalı, mecburi eğitim şu kadar yıl olmalı’ diyen bir teklifte kızlarımızın neden, niçin, nasıl, hangi sebeplerle bu yöne itileceğini, şüphesiz bu iddianın sahiplerinin söylemesi lazım. Bunları söylemeleri için daha vakit var. Bu düşüncelerini kamuoyu ile paylaşırlarsa haklılık paylarının doğru olup olmadığını kendileri de göreceklerdir.”(anka)