Arınç, CHP'nin soru önergesini iade etti

TBMM Başkanı, içtüzüğe uygun olmadığı gerekçesiyle CHP'li Canan Arıtman'ın Başbakan Erdoğan'a yönelttiği soru önergesini işleme koymadı.


TBMM Başkanı Bülent Arınç, Meclis
İçtüzüğü hükümlerine uygun nitelik taşımadığı gerekçesiyle CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman'ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelttiği soru önergesini işleme koymayarak iade etti.
Arınç, TBMM Genel Sekreterliği Kanunlar ve Kararlar Dairesi Başkanlığı aracılığıyla Arıtman'a gönderdiği iade yazısında, İçtüzüğün 96. maddesine göre soruların kısa, gerekçesiz ve kişisel görüş ileri
sürülmeksizin kişilik ve özel yaşama ilişkin konuları içermeyen bir önergeyle açık ve belli konularda bilgi istemekten ibaret olduğunu belirtti.
İçtüzüğün 97. maddesinin, istişare amaçlı konular içeren soruların Başkanlıkça kabul edilmeyeceğini hükme bağladığını anımsatan Arınç, "Bu nedenlerle, İçtüzük hükümlerinde belirtilen nitelikleri taşımayan önergeniz işleme konulamamış ve ilişikte iade edilmiştir. İçtüzük hükümlerine uygun olarak yeniden düzenlendiği takdirde önergeniz işleme konulabilecektir" dedi.
Arıtman, Başbakan Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle 8 Ocak 2004 tarihinde TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün eşinin AİHM'e dava açtığını ve geri çekmediğini anımsatarak, "Uluslararası üst mahkemelerde ülkesi aleyhine dava açan bir kişinin eşinin Dışişleri Bakanı olmasını siyasi
açıdan etik buluyor musunuz" diye sormuştu.