Arınç: Çözüm kararı halkların

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Kıbrıs'ta 24 Nisan'da yapılacak referandumun Türkiye'den yönlendirilmesinin söz konusu olmadığını, bu sorunun halkların vereceği kararla çözülmesi gerektiğini söyledi.

İSTANBUL - TBMM Başkanı Bülent Arınç, Kıbrıs'ta 24 Nisan'da yapılacak referandumun Türkiye'den yönlendirilmesinin söz konusu olmadığını, bu sorunun halkların vereceği kararla çözülmesi gerektiğini söyledi.
Dün İstanbul'da yapılan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanlık Divanı toplantısının açılışında konuşan Arınç, Annan Planı'nın, yüzde yüz başarılı, uygun, iki tarafı da tatmin edecek düzeyde olmadığını ifade etti. Planın iki tarafın itiraz ve taleplerini dengelemeye çalıştığını belirten Arınç, plana farklı kesimlerden itirazlar bulunduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:
"Kıbrıs'ta yapılacak referandumu Türkiye'den bizim yönlendirmemiz söz konusu değil. Ancak bütün gönlümle şunu arz ediyorum ki, bu sorun halkların vereceği kararla çözülmeli. Ama 1 Mayıs 2004'te Birleşik Kıbrıs Devleti AB'ye girmelidir. Aksi takdirde AB içerisinde bu sorun kendini her zaman hissettirecek."