Arınç: Denktaş isterse konuşur

TBMM Başkanı Bülent Arınç, "Denktaş ne zaman arzu ederlerse, kendilerine konuşma imkânı tanımaktan büyük bahtiyarlık duyarız" dedi.

ANKARA - TBMM Başkanı Bülent Arınç, "Denktaş ne zaman arzu ederlerse, kendilerine konuşma imkânı tanımaktan büyük bahtiyarlık duyarız" dedi. Arınç, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat'ın da 6 Nisan Salı günü TBMM Genel Kurulu'nda konuşması yönünde CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç'un başvurusuna neden olumlu yanıt vermediğine ilişkin soruyu şöyle yanıtladı:
"Meclis İçtüzüğü'ne göre, yabancı ülkelerin Cumhurbaşkanları isterse, TBMM Genel Kurulu'nda milletvekillerine hitap eder, meclis başkanı seviyesinde olan yabancı devlet adamlarına da 'uygun görüldüğü takdirde' bu imkân tanınır. 24 Nisan'da yapılacak referandum ve referandumun olumlu çıkması nedeniyle TBMM'de bir sözleşmenin uygun bulunduğuna ait görüşmeler yapılacaksa ve bu konu Türkiye'yi doğrudan ilgilendiriyorsa, bilgilenmeye milletvekillerimizin ihtiyacı olabilir."
Statü farkı
"Bu ihtiyaç partiler, gruplar veya hükümetçe Meclis Başkanlığımıza bildirilirse, biz öngörüşmeleri yaparız, genel kabul görüldüğünde kendilerini davet eder, konuşma imkânları sunarız. Dolayısıyla sayın Başbakan Mehmet Ali Talat ile sayın Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın statüleri farklıdır.
Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş şu veya bu kuruluşun şu veya bu partinin önermesi ile Meclisimize gelebilecek, konuşma yapabilecek bir kişi olduğu gibi, kendi arzuları, iradeleri ile ne zaman arzu ederlerse ne zaman uygun bulurlarsa biz kendilerine konuşma imkânı tanımaktan büyük bahtiyarlık duyarız."