Arınç: Denktaş'ın talebi emirdir

Meclis Başkanı Bülent Arınç, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın her şeye rağmen TBMM'de konuşmak istediğini söyledi.

İSTANBUL - Meclis Başkanı Bülent Arınç, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın her şeye rağmen TBMM'de konuşmak istediğini söyledi. Dün, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ı ziyaret eden Arınç, gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Kıbrıs'ta yol haritası devam ederken, Türkiye'yi tartışmaların içine çekmenin doğru olmadığını belirten Arınç, "Eğer bir tartışma olacaksa, evet ve hayırların sandıklara dolacağı Kıbrıs'ta olmalı. Karar halka bırakılmıştır. Çözüm için adımların yeterli olup olmadığına da Kıbrıs'ta yaşayan soydaşlarımız karar verecek. "
Arınç, Denktaş'ın Meclis'te konuşma yapması konusunda ise şunları söyledi: Kendisini aradım. 'Yıpranmanızı, sizin üzerinizden siyaset yapılmasını istemiyorum. Cumhurbaşkanımızsınız. Arzu ediyorsanız buyrun, Meclisimize gelin ve konuşmanızı yapın' diye arz ettim. O da, Meclis'te konuşma yapma isteğini ifade etti. Cumhurbaşkanımızın talebi benim için bir emirdir. Milletimizin bu değerli şahsiyeti Genel Kurul'da dinlemesinin yararı olabileceğini düşünüyorum."