Arınç ilk iki turda seçilemedi

Anayasa'nın öngördüğü üçte iki çoğunluk sağlanamayınca, Meclis Başkanlığı seçimi yarınki 3. ve 4. turlara kaldı.

TBMM Başkanlığı için yapılan ikinci tur oylamada da sonuç alınamadı. TBMM Genel Kurul'da yapılan ikinci tur oylamada adaylar, seçilmek için gerekli olan 367 oya ulaşamadı. 502 milletvekilinin katıldığı ikinci tur oylamada, adaylardan AKP Manisa Milletvekili Bülent Arınç'a 350, İzmir Milletvekili Serpil Yıldız'a 131 oy çıktı. İkinci turda, 15 milletvekili boş oy kullanırken, 6 oy da geçersiz sayıldı.
TBMM Geçici Başkanı İsmail Alptekin, Meclis Başkanlığı seçimi için ikinci turda da Anayasa'nın öngördüğü üçte iki çoğunluğun sağlanamadığını belirterek, turların devamı için yarın saat 15.00'de toplanmak üzere birleşimi kapattı.
TBMM Genel Kurulu'nda yarın, Meclis Başkanlığı seçiminin üçüncü ve dördüncü tur oylamaları yapılacak. Üçüncü turda TBMM Başkanı seçilebilmek için üye tamsayısının salt çoğunluğu olan 276 oy almak gerekecek. Bu turda da sonuç alınamazsa, AKP Manisa Milletvekili Bülent Arınç ile İzmir Milletvekili Serpil Yıldız, dördüncü turda yarışacak. Dördüncü turda en çok oyu alan aday, TBMM Başkanı olacak.