Arınç: İncirlik için Meclis'in iznine gerek yok

TBMM Başkanı, Anayasa'nın 92. maddesi gereğince, İncirlik'in ABD askerlerinin rotasyonunda kullanılması konusunda izne gerek olmadığını söyledi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Irak'ta görev yapan ABD askerlerinin İncirlik Üssü kullanılarak nakledilmeleri için Anayasa'nın 92. maddesi gereğince TBMM'den izin istenmesine gerek olmadığı görüşüne vardıklarını bildirdi.
Arınç, eşi Münevver Arınç ve bir milletvekili heyetiyle Avusturya'nın başkenti Viyana'ya giderken uçakta soruları yanıtladı. Arınç, "İncirlik Üssü'nün kullanılması için tezkere gerekip gerekmediğini araştıracağınızı söylemiştiniz. Bu konuda bir sonuca vardınız mı" sorusuna, şu karşılığı verdi:
"İncirlik konusuyla ilgili olarak danışmanlarıma bir çalışma yaptırdığımı ve gerekirse sonucu açıklayacağımı ifade etmiştim. O günden buyana basın önünde bir beyanat vermedim ancak, bazı basın organlarında TBMM Başkanlık Divanı toplantısında bir konuşma yaptığım ve 'Yeniden tezkere gerekir' dediğim yazıldı. Bu doğru değildir. Ben bu konuda açıklama yapmaya gerek duymamıştım. Çünkü, yaptığımız araştırma sonucu şunu gösterdi. Irak'ta görev yapan ABD askerleri ve onun teçhizatının Irak-İncirlik-Avrupa-ABD çizgisi doğrultusunda rotasyonu söz konusu. Bu askerler İncirlik'te geceleme yapmadan azami 24 saat içinde Türkiye'yi terk etmektedir. Buna ilişkin bir Bakanlar Kurulu kararnamesi Sayın Cumhurbaşkanı'nın imzasıyla yürürlüğe girmiştir. Ve operasyon Genelkurmay Başkanlığı tarafından takip edilmektedir.
Bakanlar Kurulu'nun dayanağı, BM kararlarıdır. Meclisin aldığı kararla ve 1954 tarihli BM anlaşması gereğince bu tür faaliyetler Hükümet'in yetkisindedir. Genelkurmay Başkanlığı da bu yönde açıklama yapmıştır. Dolayısıyla benim çalışmalarım sonucunda da Anayasa'nın 92. maddesi gereğince TBMM'den izin alınmasına gerek olmadığı görüşüne varılmıştır."