'Arınç insani ama sorunu Başbakan çözer'

'Arınç insani ama sorunu Başbakan çözer'
'Arınç insani ama sorunu Başbakan çözer'
TBMM'deki odasında açlık grevine başlayan Leyla Zana, açlık grevlerini Gandhi tipi eylem olarak değerlendirerek, "21. yüzyılda belki bir Gandhi vardı şimdi binlerce Gandhi var. Bu sivil itaatsizlik ve hak arayış yöntemidir. Siyaset dili 'siyasetçiler açlık grevine girmez' diyor. Açlık grevine giren en önemli siyasetçi Gandhi'dir" dedi...
Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

TBMM’deki odasında açlık grevine başlayan Leyla Zana, açlık grevlerini Gandhi tipi eylem olarak değerlendirerek, “21. yüzyılda belki bir Gandhi vardı şimdi binlerce Gandhi var. Bu sivil itaatsizlik ve hak arayış yöntemidir. Siyaset dili ‘siyasetçiler açlık grevine girmez’ diyor. Açlık grevine giren en önemli siyasetçi Gandhi’dir” dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’a mesaj gönderen Zana, bir Japon atasözünü anımsatarak, “Malını yitiren varlığını kaybeder, onurunu kaybeden çok şey kaybeder, umudunu yitiren her şeyini kaybeder. Umutsuz yaşanmaz, umudu büyütmemiz lazım. Yeter ki umut olsun” dedi.
Radikal’i odasında misafir eden Zana, eylemde geçirdiği ilk gecesini, “Yer değişikliği nedeniyle uyuyamadım. Sanırım bir kaç gün içinde uyum sağlarım. İnsan her ortama uyum sağlıyor” dedi. Zana, dikkatlerin cezaevlerindeki eylemcilerden uzaklaşmaması için yabancı heyet veya sivil toplum heyetlerini kabul etmeyeceğini söyledi.
Açlık grevine girenlerin, Kürt sorununu demokratik zemine taşımak için ‘ölüme yattığını’ söyleyen Zana sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyanın en geri bırakılmış ülkesine gittiğinizde bir dilin yasaklı olduğunu söylesek ayıplarlar. 21. yüzyılda Türkiye ’de ne kadar Kürtçe konuşulacağı tartışılıyor. Bu Türkiye’ye yakışmıyor. Bu utançtan kurtulmalıyız.” Şu ana dek Hükümet’ten kimsenin kendisini aramadığını söyleyen Zana, “Sayın Bülent Arınç’ın açıklamaları gayet insani ve olumlu. Ancak talepler gecikmeden dikkate alınmalı” diye konuştu. Zana, “Kürt sorununu, Başbakan’ın çözeceğine” dair açıklamalarının hatırlatılması üzerine ise “Yine aynı düşüncedeyim, sorunu Başbakan çözebilir” dedi.