Arınç: İstikrardan yanayız

TBMM Başkanı Bülent Arınç, 'Avrupa Birliği'ne (AB) Aday Ülkeler Parlamento Başkanları 16. Konferansı'na katılmak üzere dün Macaristan'a gitti.

İSTANBUL - TBMM Başkanı Bülent Arınç, 'Avrupa Birliği'ne (AB) Aday Ülkeler Parlamento Başkanları 16. Konferansı'na katılmak üzere dün Macaristan'a gitti. Arınç, hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin, Irak'ta son günlerde meydana gelen patlamaların ardından ortaya atılan
'Türkiye'nin bu patlamalardan çıkar sağlayacağı' iddialarını nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine şöyle konuştu:
'Kaosla işimiz yok'
"Bunlar yanlış ve saçma iddialar. Türkiye, Irak'ta huzurun, istikrarın ve demokratik sürecin oluşmasına katkıda bulunmaya çalışıyor. Irak'ta mart ayından bu yana olan olayların yatışması ve demokratikleşme sürecinin bir an önce ortaya çıkması, Irak'ın toprak bütünlüğü içerisinde kendi demokratik rejimini de bütün özgürlüklere yol açabilecek biçimde tesis etmesini arzu ediyoruz.
Böylesine terör olaylarıyla, patlamalarla, insan canına kastetmekle, Irak'a huzursuzluğu ve kaosu getirmekle Türkiye'nin hiçbir menfaati, ilişkisi olamaz. Türkiye, bu tür hareketlerin içerisinde hiçbir zaman olmamıştır."