Arınç Kıbrıs'tan umutlu

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Kıbrıs konusunda varılan noktanın olumlu olduğunu belirterek, "İlk kez Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin gayretleriyle diplomaside bir büyük başarı kazanıldı" dedi.

ANKARA - TBMM Başkanı Bülent Arınç, Kıbrıs konusunda varılan noktanın olumlu olduğunu belirterek, "İlk kez Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin gayretleriyle diplomaside bir büyük başarı kazanıldı" dedi.
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından sunulan son planın ayrıntılarını bilmediğini kaydeden Arınç, "İlk izlenimim, gelişmelerin olumlu olduğu doğrultusunda" dedi.
Arınç, şöyle devam etti: "Son söz halklara aittir. 24 Nisan'da hem Kuzey Kıbrıs'ta hem de Güney Kıbrıs'ta referandum yapılacaktır. Halk son sözü söyleyecektir. Halkın sözüne itibar göstermemiz, değer vermemiz gerekir."
'Halkın kararı önemli'
Türkiye'nin dış politikada atak, kararlı ve dinamik yapısının bütün dünyayı etkilediğini savunan TBMM Başkanı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye bu dinamik tavrıyla sorunların uzlaşma ve diplomasi yoluyla nasıl çözülebileceğini ortaya koydu. Takdir edilmesi gereken en büyük olay budur. 24 Nisan'da toplumlar karar verirler. Eğer Türk toplumunun kararı olumlu olursa, TBMM de bu konuda halkın verdiği karara bakarak kendi kararını verecektir. Umarım 1 Mayıs'a kadar bu süreç başarıyla tamamlanır."
Arınç, gelecek hafta başından itibaren hükümetten Meclis'in Kıbrıs konusunda bilgilendirilmesini isteyeceğini belirterek, "Buna ihtiyaç var" diye konuştu.
Gül'den oturum talebi
Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de Bülent Arınç'tan 6 Nisan'da, Kıbrıs konusunda TBMM Genel Kurulu'nu bilgilendirmek üzere oturum düzenlenmesi için yazılı talepte bulundu.