Arınç: Meğer Yunanistan laik değilmiş

Arınç: Meğer Yunanistan laik değilmiş
Arınç: Meğer Yunanistan laik değilmiş
Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Yunanistan'ın yeni başbakanının piskoposun önünde yemin etmeyi reddetmesiyle ilgili bir soru üzerine, "Bu vesileyle laiklere de bir şey söyleyeyim, ben de yeni öğrendim, Yunanistan laik olmayan bir ülkeymiş" dedi. Arınç, IŞİD'in Kobani'den püskürtülmesiyle ilgili olarak da, "Umarım, 'Biji Obama' diye slogan atanlar, Türkiye'nin o insanlara nasıl yardımcı olduğunu umarım hatırlarlar" demesi dikkat çekti.

RADİKAL - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç Bakanlar Kurulu sonrasında basın toplantısı düzenledi. Arınç, basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı:

ÇÖZÜM SÜRECİ: Sayın Başbakanımız Güneydoğu ziyaretinde görüşlerini aktardı. Buna ilave edecek fala bir şey yok. Çözüm süreci bütün ülkemizin meselesidir.

ELEKTRİK BORÇLARI: Sadece bugün değil geçmişten gelen bazı borçlar var. Firmaların iyi niyetli yaklaşımı olduğunu biliyoruz. Ama kişi ya da kurumların bedelini ödememek gibi bir ısrarı var. Toplam 255 milyon lira borç var bölgede. DEDAŞ’ın tüm çabalarına rağmen bu borçlar ödenmedi. Bunun üzerine DEDAŞ elektrikleri kesti ve belediyeler bir direnişe başladı. hoş olmayan görüntüler kamuoyunun gündemine geldi. Diyarbakır’da 87 milyon borçları bulunuyor belediyelerin. Şanlıurfa’da 76 milyon liralık borçlarla ilgili görüşmeler devam etmektedir. Şanlıurfa borçlarını iyi niyetle ödemeyi taahhüt etti. Mardin belediyesiyle ilgili görüşmeler sürüyor. Mardin borcumuz borçtur ödeyeceğiz dediler. Siirt’te borçlar ödendi. Şırnak’ta 25 milyon borç var ama ödeme taahhüdü alındı. DEDAŞ bölgesinde herhangi bir elektrik kesintisi yoktur şu anda… Hiçbir şey ödemem denirse bu doğru değil yasalar da buna izin vermiyor.

CEMAAT OKULLARI: Bu konu sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız tarafından da zaman zaman dile getiriliyor. 15-20 yıldan bu yana dünyanın değişik yerlerinde Türk okulları denilen okullar var. Ben bunların bazılarını ziyaret etmiştim. Bir ay kadar önce Kuveyt’e gittim. Yine Milli Eğitim bakanlığımıza bağlı okullar vardı. Bunlar daha çok Türk yurttaşlarımızın çocuklarına eğitim vermek için açılmış okullardır. Belki önümüzdeki hafta bu konudaki çalışmalarımız sonuçlandırmış olacağız. Bir defa yurt dışında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşların desteğiyle açılmış okullardır. Yurt dışındaki bu okullar Türkiye aleyhine çalışmalar yapıyor mu araştırılması yapılıyor. Şirket ya da dernek şeklinde o ülkede açılan ticari amaçlı okular var. Bunların her birine müdahale etmek hukuki olarak mümkün değil. Yapacağımız çalışma hukuk çerçevesinde olması gerekir. Şirketlerin devralınması ya da satın alınması suretiyle bu okullarda eğitimi devam etmesi olabilir. Yeni kurulacak okulları bir vakıf olarak düşünüyoruz. Gönüllük esasına göre…

BEDELLİ ASKERLİKTE 1 OCAK’TAN SONRA DOĞANLARIN TALEBİ: Bu bir kanun meselesiydi. 28 yaşından gün alanlar istifade edecekti. Şu ana kadar 125 bin civarı gencimiz istifade ediyor. O arkadaşlarımıza söyleyecek hiçbir şeyimiz yok. 1 Ocak’tan sonra doğanlara sabır veya askere koşa koşa gitmelerini tavsiye ediyorum. AYM’ye bireysel başvuru diye bir şey geldi kulağıma. Onu da ihmal etmesinler.

YUNANİSTAN SEÇİMLERİ: Yunanistan’da tahmin edilen sonuç çıktı. Ve seçimi kazanan partinin lideri dini olmayan bir merasimle görevi devraldı. Bu vesileyle laiklere de bir şey söyleyeyim ben de yeni öğrendim Yunanistan laik olmayan bir ülkeymiş. Komşumuz Yunanistan’ın laik olmadığını biliyorlar mıydı. Ateist bir başbakan ben böyle bir şey istemiyorum dediği için başpiskopos olmadan yemin etti dünya yıkılmadı. Görüyorsunuz demokrasi böyle şeyleri sorun yapmadan yoluna devam ediyor. Yeni, hükümetle işbirliğini gayret ettirmeye devam edelim.

KOBANİ: Evet haberler geliyor (IŞİD'in Kobani'den püskürtülmesi) ancak, tam noktasıyla teyit edilmiş değil. Son haberler IŞİD’in direncinin kırıldığı ve terk ettiği bilgileri geliyor. Umarım, "Biji Obama" diye slogan atanlar, Türkiye’nin o insanlara nasıl yardımcı olduğunu umarım hatırlarlar. Biz terör örgütlerinin masum halk üzerinde etkisinin azalmasını her zaman isteriz.


  http://www.radikal.com.tr/128064112806419

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  utanmazlar... - medler63

  işid e nasıl yardımcı olduğunuzu hep hatırlayacağız...ewet sınırı açtınız ama bunu türkiyedeki gösterilerden,kürtlerin tepkilerinden korktuğunuz için yaptınız, ayrıca işid barbarlarını hastanelerde tedavi eden de , onları sınırdan geçirenler de sizlerdiniz...

  ee - user649322

  onlar degil, bizim derdimiz mi bu? sana ne oluyor arinc bakin onlar da degil biz de olmayalim mi demek istiyorsun?

  İki yüzlülüğün, yalancılığın ve utanmazlığın ileri seviyesi. - istaurban

  İnsan daha ne kadar iki yüzlü, riyakar, yalancı olur diye hayretler içinde kalırken başta ağlama işlerinden sorumlu bakan, reisi ve tüm zevatı hayret duygumuzun sınırlarını genişletmeye devam ediyorlar. Kobani ye yardıma gidenlere sınırı kapatıp, işid'e "gel gülüm geç gülüm"le açan, Kobani bir-iki günde düşecek diye ellerini avuşturan, "Kobaniyle Diyarbakırın ne ilgisi var" diyen efendine onun da efendisi/leri höst çekince göstermelik kapı açarak çok yardımcı oldunuz(?). Merak etme sen hiiiç unutmayacaz ve umacaz ki o inandığınız cehennem vardır.

  - sofronitsky

  Kimse sizin kadar kullanmadı dini siyasette. Laik olmamayı olmamayı Yunanistan'dan öğrenecek değilsiniz.

  Çok Teşekkürler ??? - E.Yıldırım

  Tabi ki unutulmaz: Hükümetin ışıte gönderdiği silah dolu tırlar unutulur mu hiç. Peki Sayın Erdoğan'ın; ''Kobani birkaç güne kadar düşer.'' diyerek yaratmak istediği algı durumunu... Elbetteki unutmadık. Sayın Arınç hiç merak etmesin bunların hepsi aklımızda.

  daha net - user394415

  Sayın Arınç'ın "Komşuda pişer bize de düşer" demek istiyorsunuz. ama Cem evinden elektrik su al. Sonra ateistlere özen nasıl bir din anlayışı bu.

  - user394840

  Kesinlikle unutmayacağız