Arınç: Mumcu sokağa çıkabiliyor mu?

Arınç: Mumcu sokağa çıkabiliyor mu?
Arınç: Mumcu sokağa çıkabiliyor mu?
Bülent Arınç'tan Erkan Mumcu'ya: Birilerinin kışkırtmasıyla partiden adam çaldın, daha da alıp götürecekti, zor toparladık partiyi. Biz partiyi sokakta bulmadık. Nerede şimdi Erkan Mumcu, sokağa çıkabiliyor mu partisi var mı?

BURSA - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa'daki yerel televizyonların ortak yayınladığı “Medya Buluşması” adlı canlı yayın programında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Arınç, disiplinli bir parti olduklarına işaret ederek, “Söz konusu disiplin, en alttakinden en yukarıdakine kadar birbirini seven, tanıyan ama parti çalışmaları ve hedef konusunda hatır, gönül ilişkisi bilmeyen bir ilişki anlamına geliyor” dedi.


10 SENEDİR YIKMAK İSTEYENLER


“Böyle yapmasaydık 10 yıl ayakta kalmamız mümkün olmayacaktı” diyen Arınç, şunları söyledi: “10 senedir bizi yıkmak için her şeyi yaptı birileri. Bir kısmı yargıda. Tankla, tüfekle, cuntacılıkla yıkamayacaklarını anlayınca içimizden bizi yıkmaya çalıştılar. Bu partinin iki insanından biriyim. Her şey benim bilgim dahilinde oluyor. Meclis başkanıyken de böyleydi şimdi de böyle. Biz bu partiyi sokakta bulmadık, sokağa da teslim edecek halimiz yok. Erkan Mumcu'yu biz başka partiden aldık. Hemen Milli Eğitim Bakanlığı 'nı, arkadan Kültür Bakanlığı'nı verdik 2,5-3 yıl. Bizi içimizden yıkmak isteyenler kanına girdiler, 'aslansın, kaplansın kardeşim, sen bu partide heder olup gidiyorsun, bu partinin de sonu yok. Sen ayrıl, artı parti kur biz sana destek olacağız, sen AK Parti 'nin bile yerini tutabilirsin' dediler. Bunu bana söylemeye cesaret edemezler. Söyleseler de alacakları cevapları biliyorlar. İnsanların zayıf tarafını bilenler var. Partiden 8-10 adam aldı, birkaç tane de CHP 'den adam getirdi, 3 günde grup kurdu.”

CHP'yle iki partili parlamentodayken o dönemde üçüncü bir partinin çıkarıldığını belirten Arınç, “2,5 yıl bakanlık yapmışsın, her yaptığımız icraatı alkışlamışsın, biz de seni bakanımız diye sevmişiz. Birilerinin kışkırtmasıyla partiden adam çaldın, daha da alıp götürecekti, zor toparladık partiyi. Biz partiyi sokakta bulmadık. Nerede şimdi Erkan Mumcu, sokağa çıkabiliyor mu partisi var mı? Yok. Son seçime girebildi mi? 2007'ye bile giremedi” dedi.

Abdüllatif Şener'in de partinin kurucularından olduğunu, teşkilatlanmayı birlikte yaptıklarını ifade eden Arınç, “Çok çalışkan, akıllı bir arkadaşımızdı. Ona da aynı kanallar. 'Seni cumhurbaşkanı bile yaparız be' dediler. Deniz Baykal'ın, Önder Sav'ın cumhurbaşkanı adayıydı. Türkiye Partisi var mı şimdi, seçime girebildi mi?” diye konuştu.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti'nin parçalanması için birçok hesaplar yapıldığına dikkati çekerek, “Siyasetin içindeyiz, kaşına gözüne bakarak adamı alırsın ama kalbindeki fesatlığı bilemezsin. Kimin tesirinde, kimin etkisinde, kimin arkasından gidiyor? Bizim çok dikkatli olması lazım” ifadesini kullandı.


12 EYLÜL VE 28 ŞUBAT


Arınç, “Şimdi 12 Eylül yargılanıyor. 28 Şubat resmen 12 Eylül gibi bir askeri darbe olmamakla birlikte, Silahlı Kuvvetler'in üst düzeyinde olanlarla, MGK'nın başında olan cumhurbaşkanının iş birliği yaptığı, medyanın destek ve teşvikinin bulunduğu, bazı meslek kuruluşlarının ön planda olduğu, yargıya brifingler verildiği, birtakım yalan ve yanlış haberlerle yönlendirmeler yapıldığı, piyasaya acayip insanların çıkıp, Türkiye'de sanki bir irtica korkusunun tekrar yaşatılmaya çalışıldığı bir dönem” dedi. (aa)