Arınç: Nusaybin'deki duvar değil tel örgü

Arınç: Nusaybin'deki duvar değil tel örgü
Arınç: Nusaybin'deki duvar değil tel örgü
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan'ın açlık grevi de yapmasına neden olan Suriye sınırındaki 'güvenlik duvarı'na ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ANKARA Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan’ın açlık grevi de yapmasına neden olan Suriye sınırındaki ‘güvenlik duvarı’nın söylendiği gibi duvar değil mevcut yapı üzerine tel örgü çekilmesi olduğunu söyledi. Arınç, bunun güvenliğin sağlanması için gerekli olduğunu ifade etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan ve 6 saat 10 dakika süren Bakanlar Kurulu’nun ardından açıklama yapan Arınç, Nusaybin ile Kamışlı arasında örülen duvara ilişkin “Biz yurttaşlarımızın güvenliğini esas alıyoruz ve onun içinde bazı geçişi tedbirleri yapmak zorunda kalıyoruz. Orada geçici tedbir olarak yapılan şey bir duvarın örülmesi ki 1300 metrelik bir kesimindeydi, bu duvarın örülmesi duvarın tamamen yükselmesi anlamında değildir mevcut yapının üzerine tel örgü geçirilecektir. Yani duvar diye biliniyorsa yapılan şey hayır duvar değildir orada yapılanın üstüne bugüne kadar başka yerlerde uyguladığımız gibi tel örgüye ait bir yapı oluşturulacaktır” dedi.

Arınç, AK Partili vekilin 'bedelli' tweetini yalanladı


Mursi mertçe duruş sergiledi

Arınç, Mısır’da devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin yargılanmaya başlandığının anımsatılması üzerine Mursi’nin duruşmadaki tavrını överek, “Cesur bir davranış içerisinde, ‘Halkın seçtiği cumhurbaşkanıyım, siz bana bu soruları soramazsınız, beni yargılama yetkiniz yok yargılama yetkisi meclistedir, siz asıl yargılanacaksınız çünkü meşru bir cumhurbaşkanını suçluyorsunuz’ diyerek mert, cesur, samimi, kararlı bir duruş sergiledi” değerlendirmesini yaptı.

Cipli kimlikler tamam
Arınç, Kurul toplantısında vatandaşların birçok bilgisinin içinde yer alacağı cipli kimlik kartlarına ilişkin sunum da yapıldığını; bu kartların gelecek yıldan itibaren vatandaşlara tesliminin yapılacağını söyledi. Arınç, yeni kimlik kartlarının teslimi sırasında ‘yüksek olmayan’ bir miktar ücretin de alınacağını ifade etti.

Arınç, başka bir soru üzerine de devletin bahis oyunlarından çekilmesinin Kızılcahamam kampında prensip olarak kabul edildiğini, ilgili çalışmalar tamamlandığında tek tek oyunların özel işletmelere devrinin yapılacağını belirtti.