Arınç resmi çağrı yaptı

TBMM Başkanı Arınç, TCK tasarısına son noktanın konulması için tarihi çağrıyı yaptı, TBMM yarın 11.00'de olağanüstü toplanıyor. CHP'liler, kendilerinin değil AKP'nin başvurusunun işleme konulmasını eleştirdi.

ANKARA - TBMM Başkanı Bülent Arınç, TCK tasarısının yasalaşması için TBMM'yi yarın saat 11.00'de toplantıya çağırdı.
Arınç, AB'ye üyelik yolunda nemli adımın atılacağı görüşmeleri bizzat yönetme kararı aldı.
Arınç dün düzenlediği basın toplantısında hükümetin Brüksel temaslarının hem ekonomik alanda hem dış politikada hem de sosyal barışın korunmasında fevkalade faydalı olduğunu vurguladı. TBMM'nin olağanüstü toplanması için ilk başavuruyu 123 imzayla CHP'nin yaptığını anımsatan Arınç,
AKP'nin desteği olmadan toplantı yeter sayısının sağlanamayacağı ve Meclis'in çalışamayacağına dikkat çekti. Bu nedenle AKP Genel Başkanı ve grup yöneticileri ile görüşmeler yaptığını belirten Arınç, AKP'nin de 208 imza ile TCK'nın yanı sıra Adli Yargı İlk Derece ve Bölge Mahkemeleri ve Hukuk Usulü Muhakemeleri tasarılarının da olağanüstü toplantıda görüşülmesini talep ettiğini anlattı.
Bizzat yönetecek
İki partinin de başvurusunun TBMM İçtüzüğü'ne uygun olduğunu vurgulayan Arınç, çoğunluğu sağlayacak parti olması ve TCK dışında tasarıların da görüşülmesinin istenmesi nedeniyle AKP'nin talebi doğrultusanda Meclis'i 26 Eylül Pazar günü saat 11.00'de olağanüstü toplantıya çağırdığını açıkladı. CHP'ye de Türkiye'nin çok önemli bir meselesinde ilk başvuruyu yaparak verimli ve başarılı bir çalışmaya önayak oldukları için teşekkür eden Arınç, "Eğer AKP Grubu bir talepte bulunmamış olsaydı ben yedi günlük süre içerisinde yine Meclis'i toplantıya çağıracaktım" dedi.
Arınç, geçen yasama döneminde Medeni Kanun'u çıkaran Meclis'in bu yasama dönemi sonunda da 70 yılı aşkın süredir yürürlükte olan TCK'yı değiştirerek tarihi bir başarıya daha imza atacağını söyledi. Arınç, "Özgürlükleri ve bireysel hakları hedef alan, çağın gerektirdiği son gelişmeleri içinde barındıran TCK ve beraberinde diğer kanunlarla çıkarılmış olması büyük bir başarı olacak ve bu da tarihte Meclis'in başarıları arasında yerini alacak. Bu sebeple pazar günkü görüşmelerden ben de kendi payıma düşeni almak istiyorum ve görüşmeleri bizzat yöneteceğim" diye konuştu.
Genel Kurul yarın saat 11.00'de TBMM Başkanvekili AKP'li Sadık Yakut'un başkanlığında toplanacak. Toplantı yeter sayısı olan 184 milletvekilinin tespitinin ve olağanüstü toplantı kararının okunmasından sonra çalışmalara saat 13.00'e kadar ara verilecek. Bu arada Adalet Komisyonu toplanarak görüşülecek olan üç tasarıyla ilgili raporunu hazırlayacak. Danışma Kurulu'nun bu tasarıların 48 saat bekletilmeden görüşme kararı almasının ardından Genel Kurul 13.00'te Arınç'ın başkanlığında toplanacak.