Arınç: Şarkı da yanlış, tepki de

TBMM üyeler lokantasında önceki gün AKP ve CHP'li milletvekilleri arasında yaşanan 'ilahi kavgası'nın yankıları dün de sürdü. Meclis Başkanı Bülent Arınç, olayın büyütülmemesini istedi.

ANKARA - TBMM üyeler lokantasında önceki gün AKP ve CHP'li milletvekilleri arasında yaşanan 'ilahi kavgası'nın yankıları dün de sürdü. Meclis Başkanı Bülent Arınç, olayın büyütülmemesini istedi. CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç ise olayın Cumhuriyet'i yıpratma kampanyasının parçası olduğunu savundu.
Dün Meclis'te Makedonya'dan gelen heyeti kabul eden Arınç, 'ilahi kavgası' ile ilgili soruları yanıtlarken, "İki taraf da hatalı. Kavga büyütülmemeli" dedi.
CHP'li milletvekilleri ile basın toplantısı yapan Haluk Koç olayın, Cumhuriyet'in değerlerini sistemli olarak yıpratma kampanyalarının bir parçası olduğunu savundu. Arınç'ın açıklaması anımsatılınca ise Koç, "Bu planın kendi hoşgörüsü içinde uygulanıyor olduğunu kabul ediyor demek" diye konuştu.
Daha sonra ikinci bir açıklama yapan Arınç bu kez şunları söyledi: "Olaydan büyük üzüntü duydum. Boşnak öğrencilerin şarkı söylemesi doğru değil. Ancak duyulan rahatsızlığı nezaket kuralları içinde ifade etmenin de birçok yolu vardır."
Olayın kahramanlarından CHP'li Orhan Sür ise açıklamasında AKP'li Hakan Taşçı'nın danışmanı tarafından tartaklandığını söyledi.
(Radikal, aa)