Arınç: Savcı yetkiyi kötüye kullandı

ANKARA - MİT yöneticilerini ifadeye çağırın özel yetkili savcının görevden alınmasını değerlendiren Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Yetkisini kötüye kullanması sebebiyle elinden bu soruşturma dosyası alındı ve başka savcılar görevlendirildi” dedi.
Gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtlayan Arınç, Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya’nın talebinin yasaya uygun olmadığı konusunda görüşler ifade edildiğini belirtti. MİT Kanunu’nun 26. maddesine göre başbakanın izin vermesi halinde soruşturma yapılabileceğini dile getiren Arınç, “İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı’na haber vermemesi ve yetkisini kötüye kullanması sebebiyle elinden bu soruşturma dosyası alındı” diye konuştu. 

Fikret Seçen’e yanıt
Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fikret Seçen’in açıklamalarının hatırlatılması üzerine de Arınç, “Eğer görevleriyle ilgili bir konu yani görevlerini kötüye kullanma şeklinde tanımlanabilecek bir husus varsa, aslında bu konu da MİT Kanunu’nun 26. maddesi içerisinde sayılmış hususlardır. Demek ki yeni bir kanunun, yeni bir maddenin gerekçesiyle birlikte daha anlaşılır hale getirilmesi gerekiyor” dedi. ( RADİKAL)