Arınç: Şeyini şey ettiğimin şeyi

Türban sorularına sinirlenen TBMM Başkanı Arınç, "Bunun karşılığı şeyini şey ettiğimin şeyidir" dedi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, 23 Nisan Resepsiyonu davetiyelerine eşinin adını neden yazdırmadığını soran gazetecilere, "Bunun karşılığı şeyini şey ettiğimin şeyidir" diye yanıt verdi. Arınç daha sonra yazılı bir açıklama yaparak maksadını aşan bu üslubundan dolayı üzüldüğünü bildirdi.
Arınç, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çerçevesinde Meclis'te verilecek resepsiyonda yeni bir 'türban' krizi yaşanmaması için önceden önlem aldı. Resepsiyona ilişkin davetiylere türbanlı olan eşinin adını yazdırmadı. 23 Nisan etkinliklerini tanıtmak amacıyla basın toplantısını düzenleyen Arınç, gazetecilerin 'eşsiz davetiyeye' ilişkin soruları karşısında oldukça sinirlendi. Arınç bir gazetecinin, "23 Nisan resepsiyonu davetiyesinde yalnız sizin isminiz var. Bunun nedeni nedir?" şeklindeki soru üzerine şöyle konuştu:
"Nedeni nedir? Bunun karşılığı şeyini şey ettiğimin şeyidir. Nedeni nedir diye, yani bunu bana tekrar niye soruyorsunuz. Güzel kardeşim. Yani ne öğrenmek istiyorsunuz? Bilinmedik ne kaldı? Canım kardeşim. Keşke başka bir şey sorsaydınız. Yani bu davetiyenin niçin böyle yazıldığını herhalde siz de çok iyi biliyorsunuz, ben de çok iyi biliyorum. Bundan büyük üzüntü duyuyorsanız, gelin o üzüntüyü birlikte paylaşalım" diyerek cevapladı.
Arınç, basın toplantısından sonra yazılı bir açıklama yaparak, sözlerini düzeltmeye çalıştı. "Verdiğim cevap yanlış anlaşılabilecek durumdadır" diyen Arınç, şöyle dedi: "Krizlere mahal vermemek için eşim resepsiyonlara katılmama kararı almıştır ve bizce bu bir fedekarlıktır. Ancak basın mensupları nedenini bildikleri halde, bu kez 'Eşiniz neden resepsiyona katılmıyor, davetiyelerde neden ismi yok?' diyerek soru sormaktadır. Bunu anlamak mümkün değildir. Ancak, bugün biraz da sinirli olarak verdiğim cevabın maksadını aşan bir üslup olduğunu kabul ediyorum. Bu açıdan üzüntümü belirtmek isterim."