Arınç: Şeyini şey ettiğimin şeyidir

TBMM Başkanı Arınç, 23 Nisan resepsiyon davetiyelerine ilişkin soruya kızdı: "Bunun karşılığı şeyini şey ettiğimin şeyidir." Arınç, sonra özür diledi.

ANKARA - TBMM Başkanı Bülent Arınç, 'türban' sorularına sinirlendi. Arınç, 23 Nisan Resepsiyonu davetiyelerine eşinin adını neden yazdırmadığını soran gazetecilere, "Bunun karşılığı şeyini şey ettiğimin şeyidir" diye yanıt verdi. Bu yanıt herkesi şoke ederken, Arınç daha sonra yaptığı açıklamada, maksadını aşan bu üslubundan dolayı üzüldüğünü belirtti.
Arınç'ın TBMM Başkanı seçilmesiyle birlikte 'protokolde türban krizi' gündeme gelmişti. Arınç'ın türbanlı eşi Münevver Arınç'la birlikte Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i yurtdışına uğurlamasıyla başlayan tartışmalar, Meclis'in yasama yılı resepsiyonunda daha da alevlenmişti.
Arınç'ın resepsiyona türbanlı eşiyle katılmak istemesi üzerine Sezer, askerler ve CHP lideri Deniz Baykal, boykot kararı almış, Arınç'ın son anda eşini getirmeme kararı bile boykotu engellememişti.
Arınç, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çerçevesinde Meclis'te verilecek resepsiyonda yeni bir 'türban' krizi yaşanmaması için önceden önlem aldı, davetiyelere eşinin adını yazdırmadı.
Dün 23 Nisan etkinliklerini tanıtmak için bir basın toplantısı düzenleyen Meclis Başkanı Arınç, gazetecilerin 'eşsiz davetiyeye' ilişkin soruları karşısında çok sinirlendi. Arınç, bir gazetecinin "Resepsiyon davetiyesinde
yalnız sizin isminiz var. Bunun nedeni nedir?" sorusu üzerine şunları söyledi:
"Bunun karşılığı şeyini şey ettiğimin şeyidir. Bunu bana tekrar niye soruyorsunuz. Ne öğrenmek istiyorsunuz? Yani bu davetiyenin niçin böyle yazıldığını herhalde siz de ben de çok iyi biliyoruz."
Arınç'ın bu sözleri, salonda bulunanları adeta şoke etti.
Toplantıdan sonra yazılı açıklama yapan Arınç, şunları söyledi:
'Yüzlerce kez soruldu'
"Krizlere mahal vermemek için eşim resepsiyonlara katılmama kararı almıştır ve bu bir fedakârlıktır. Ancak gazeteciler nedenini bildikleri halde bu kez 'Eşiniz neden resepsiyona katılmıyor, davetiyede neden ismi yok?' diyerek soru sormakta. Bunu anlamak mümkün değil. Bugün biraz da sinirli olarak verdiğim cevabın maksadını aşan bir üslup olduğunu kabul ediyorum. Bu açıdan üzüntümü belirtmek isterim."Gazetecilerden tepki
Parlamento Muhabirleri Derneği ile Çağdaş Gazeteciler Derneği, TBBM Başkanı Bülent Arınç'ın 23 Nisan resepsiyonuyla ilgili basın toplantısındaki açıklamalarına tepki gösterdi. Parlamento Muhabirleri Derneği'nin açıklamasında şöyle denildi:
"Bu, TBMM Başkanı makamında yadırgadığımız bir tutumdu. Şimdiye kadar muhatap olmadığımız bu üslup karşısında çok şaşırdığımızı ifade etmiştik. Nitekim Meclis Başkanı sayın Arınç, sözlerini düzelten bir açıklama yapmıştır. Ancak hiçbir şekilde alışık olmadığımız bu olaydan çok büyük üzüntü duyduk."
Çağdaş Gazeteciler Derneği ise konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı: "TBMM Başkanı, kendi tabiriyle 'maksadını aşan' bir yanıt verdi. Sonradan yaptığı açıklama ile erdemli bir davranış sergiledi, ancak olaya bakışını değiştirmediğini ortaya koydu."