Arınç: TBMM'nin 1 Ekim'den sonra toplanması güç

CHP'li Anadol, olağanüstü toplantı dilekçesini verdiği TBMM Başkanı'nın, "1 Ekim'den sonra toplanmamız güç" dediğini aktardı.

CHP, 123 milletvekilinin imzasıyla TCK tasarısının komisyona çekilen iki maddesi ile tümünün oylanması için TBMM'nin 28 Eylül Salı günü saat 15.00'te toplanması istemiyle Meclis Başkanlığı'na başvurdu. CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, TBMM Başkanı Arınç'ın 1 Ekim'den sonra toplanmasının güç olduğunu söylediğini aktardı.
Anadol beraberinde milletvekilleriyle birlikte TBMM'nin 28 Eylül'de toplanması isteğini içeren 123 imzalı dilekçeyi TBMM Başkanı Bülent Arınç'a iletti. CHP'nin başvurusunda Meclis'in olağanüstü toplanarak Adalet Komisyonu'na geri çekilen TCK tasarısının yürürlük ve yürütme maddelerinin görüşülerek oylanması ve tasarının tümünün oylanması istemi yer alıyor.
Olağanüstü toplantı çağrısına ilişkin dilekçeyi TBMM başkanlığına sunan Anadol yaptığı açıklamada, Arınç'tan her iki partiye ve Türkiye'ye yararı olacak bu konuda katkıda bulunmasını talep ettiklerini kaydetti. Herhangi bir siyasal amaçla bu girişimi yapmadıklarını anlatan Anadol, başvuruyu tamamen Türkiye'nin 'yüksek menfaatleri' doğrultusunda yaptıklarını söyledi.
Meclis'in 1 Ekim'de açıldıktan sonra çalışmasının güçlüğüne işaret eden Anadol, Arınç'ın da Genel Kurul'un 1 Ekim'den sonra
toplanmasının güç olduğunu söylediğini aktardı.

"AKP'YE AÇIK ÇEK VERİYORUZ"

Anadol, yaptıkları başvurunun AKP ve Başbakan Erdoğan'a verilmiş bir açık çek olduğunu ifade ederken, Erdoğan ve AKP'li milletvekillerine "Kör inadı bırakalım, sağduyuyla hareket edelim ve Meclis'i toplayıp TCK'yı çıkaralım" diye seslendi.
Anadol, Anayasa ve İçtüzüğe göre Arınç'ın başvuruyu inceleyip yedi gün içinde gün vereceğini bildirirken, ayrıca Arınç'ın olumsuz herhangi bir tavrının da bulunmadığını söyledi.
Anadol, olağanüstü toplantı çağrısı yaptıkları tarihte AKP'nin Kızılcahamam'da kamp yapacağının anımsatılması üzerine, başvuruyu o tarihe denk düşürmek için yapmadıklarını, herhangi bir inatlaşmalarının söz konusu olmadığını söyledi. Anadol, "Herhalde ülkenin yüksek çıkarları havuzda yüzmekten daha önemlidir. Ayrıca Kızılcahamam buraya 80 kilometre" dedi.